INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Dobrzański (Vandlovius, Wandłowski, Wądłowski)  

 
 
2 poł. XVI w. - 1640
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dobrzański Andrzej (Vandlovius, Wandłowski, Wądłowski), superintendent kalwiński w w. XVII. Pochodził z polskiej rodziny ze Świdnicy na Śląsku. Był synem Jana Wandlowiusza, ministra kalwińskiego, który się podpisał w r. 1601 jako »sługa słowa Bożego narodu ruskiego«, co jednak świadczyło tylko o jego miejscu działalności pasterskiej. Według wszelkiego prawdopodobieństwa już ojciec D-go korzystał z opieki Jana Potockiego, kasztelana kamienieckiego, z którego synami Janem i Mikołajem odbył Andrzej kilkuletnie studia zagraniczne. W ślad za wpisanymi w r. 1600 na uniwersytet w Heidelbergu kasztelanicami i ich towarzyszem, Mikołajem Makowieckim, przybył D. do tegoż miasta i 28 V 1601 wpisał się na uniwersytet jako »Swidnicensis Polonus«. W ich towarzystwie udał się w r. 1603 do Bazylei, gdzie uzyskał bakalaureat filozofii. W Bazylei bawił dwa lata, studiując pod kierunkiem profesorów Polanusa i Gryneusa. Tu napisał on kilka okolicznościowych wierszy łacińskich, które wydrukował na wstępie poematu Jakuba Grassera, poety uwieńczonego pt. »Propempticon«, przypisanego Mikołajowi Makowieckiemu z okazji jego powrotu do Polski (Bazylea 1603), oraz w dziełku Jana Zygrowiusza »Theses et antitheses de cultu et invocatione sanctorum«, stanowiącym dysertację akademicką, przedstawioną w r. 1605 w Uniwersytecie Bazylejskim (wyszło w Paniowcach r. 1609).

Po powrocie do Polski utrzymywał D. korespondencję z prof. Polanusem, wspominając z wdzięcznością względy, jakie mu tenże okazywał podczas studiów. W r. 1610 prosił swego dawnego nauczyciela o przysłanie mu porządnego wydania Wulgaty, której potrzebę odczuwał z powodu szerzących się w Polsce błędnych tłumaczeń. Jeszcze w r. 1618 Jan Zygrowiusz, obecnie już szwagier Andrzeja, przyczyniał się za nim listownie do Polanusa i polecał go dalszym jego względom. Powróciwszy ze studiów zagranicznych został D. ministrem u Potockiego w Jabłonowie na Podolu, a następnie w Buczaczu Podleśnym. W tym charakterze podpisał w r. 1607 »Fraterna Exhortatio«. Nie należał do przeciętnych ministrów, skoro Krzysztof Radziwiłł prosił władze dystryktu ruskiego o zwolnienie go z tamtejszych obowiązków i przeniesienie do zborów białoruskich. Jednak synod ruski z 10 V 1613 na zabiegi Potockiej, kasztelanki kamienieckiej, odmówił tej prośbie. Z biegiem czasu dostąpił godności konseniora dystryktu ruskiego, na którym stanowisku spotykamy go po raz pierwszy na synodzie prowincjonalnym w Bełżycach w r. 1616. Synod bełżycki z r. 1620 polecił mu dopilnowanie losów fundacji, jaką w kwocie 1000 zł ustanowiła dla zboru Węcławska, równocześnie zaś obarczono go obowiązkiem pogodzenia seniora bełskiego Tomasza Petrycego z ministrem Janem Dąbskim, którzy wiedli ze sobą przewlekłe i gorszące spory. W r. 1623 przeniósł się na Litwę, przyjąwszy tu nazwisko Dobrzańskiego; objął wpływowe stanowisko ministra w Słucku. Mianowany w r. 1625 scholarcha (kuratorem) świeżo założonego gimnazjum w Słucku, zajmował się powoływaniem doń profesorów, w r. 1627 opracował Postanowienia z strony alumnów, w r. 1629 przedstawił synodowi Jednoty Leges scholarum lithuanicarum; scholarchat słucki pełnił do zgonu. W r. 1626 pełnił obowiązki seniora dystryktu nowogrodzkiego. Kiedy w r. 1630 przybyła do Polski gromada uchodźców wyznaniowych z Moraw i Czech, prosił D. ks. Krzysztofa Radziwiłła o zasiłek pieniężny dla nich. Tegoż roku podpisał się on już jako senior wileński. Z Radziwiłłem udał się w r. 1632 na elekcję Władysława IV do Warszawy i w jego domu odprawiał nabożeństwa dla przybyłych kalwinów i głosił kazania. W r. 1636 obrał go synod Jednoty starszym superintendentem, aby reprezentował cały kościół reformowany litewski; był więc naczelną w nim osobistością. Zmarł w r. 1640.

Posiadał Andrzej oprócz siostry, zamężnej za Zygrowiuszem, dwu braci, również ministrów kalwińskich: Łukasza, pisarza dystryktu ruskiego, któremu synod prowincjonalny w Glinianach w r. 1631 polecił przeprowadzenie rewizji tekstu listu apostolskiego do Żydów, i Mikołaja, który z polecenia tegoż synodu miał skontrolować pierwszy list do Tymoteusza.

 

Enc Org.; Podr. Enc. Kośc.; W. Enc. Il. gdzie życiorys D-go podany zupełnie błędnie; Estr.; Jocher; Juszyński, Dykcjonarz; Węgierski A., Slavonia reformata, Amstelodami 1679; Glebow Iw., Słuckaja gimnazija w XVII i XVIII w., Żurnał minist. nar. proswieszcz. t. 353 (1904), s. 342–365; materiały prof. St. Kota w »Komitecie źródeł do życia umysł, w Polsce PAU«; synodalia kalwińskie (kopie prof. Kota); Arch. Nieświeskie, rkp. 3623 (Ewangelickie duchowieństwo 1612–1787).

Stanisław Szczotka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.