INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Anna Maria Bohdanowiczowa (Bilińska-Bohdanowicz, z domu Bilińska)     

Anna Maria Bohdanowiczowa (Bilińska-Bohdanowicz, z domu Bilińska)  

 
 
1854-12-08 - 1893-04-08
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bohdanowiczowa z Bilińskich Anna (1858–1893), artystka malarka, urodziła się na Ukrainie. W l. 1869–71 przebywała z rodzicami w Wiatce, gdzie E. Andriolli udzielał jej pierwszej nauki malarstwa. Uzdolniona muzycznie, uczęszczała następnie do konserwatorjum w Warszawie. Niebawem jednak oddała się całkowicie sztuce malarskiej pod kierunkiem Gersona. W r. 1878 wystawiła w Warszawie obraz: Malarz wędrowny, świadczący o wybitnym indywidualiźmie artystki. W latach 1880-ych studjowała w Paryżu w Akademji Julien’a pod kierunkiem Tony Roberta Fleury’ego, Bouguereau i Lefebvre’a, wytrwale walcząc o uznanie i wstęp do paryskiego Salonu, gdzie otrzymała kolejno »mention honorable«, medale III i II klasy, z których ostatni dawał prawo wystawiania bez jury. W r. 1889 na Światowej Wystawie Paryskiej zdobyła medal złoty za znakomity autoportret, który ofiarowała do Muzeum Narodowego w Krakowie. Dla rozmaitych zamówień portretowych i pejzażu B. przebywała w latach następnych w południowej Francji i Anglji, powracała jednak niezmiennie do Paryża, gdzie mimo trudności materjalnych i zmagania się z ciężkiemi warunkami, zawsze pogodna, uczynna i ofiarna, gromadziła u siebie świat artystyczny, uprzyjemniając często zebrania muzyką, której nigdy nie zaniedbywała. W kraju otrzymała medal na wystawie sztuki polskiej w Krakowie w r. 1887 za portret rzeźbiarza Marcinkowskiego, który znajduje się w Tow. Przyj. Nauk w Poznaniu.

W r. 1890 na wystawie monachijskiej zdobyła uznanie pełnym uroku portretem starszej kobiety. W Berlinie wystawiała w r. 1889, a w 1891 uzyskała medal złoty za wyrazisty portret pani G. de V., utrzymany w tonie zielonawym. W r. 1892 w Salonie paryskim pojawił się obraz: Gdybym ja był rządem, przedstawiający politykującego stróża w ujęciu karykaturalnem. W roku tym poślubiła dr. med. Bohdanowicza. Po kilku miesiącach zapadła na ciężką chorobę serca, która położyła kres jej życiu 8 IV 1893.

B. malowała przeważnie portrety, wydobywając w nich intensywny wyraz duchowy modelunkiem mocnym, zdecydowanym, a wykończonym. Krajobrazy jej, zwłaszcza szkice morskie, zdradzają rzetelne odczucie natury. Koloryt jej silny w tonacjach często przyciemnionych; malowała tak olejno jak i pastelem na płótnie.

Prócz wymienionych wyżej obrazów wykonała jeszcze m. i. portrety Bohdana Zaleskiego, Paderewskiego i muzyka Józefa Hofmana. Prócz wspomnianego autoportretu wykonała drugi, będący w Tow. Przyj. Szt. Pięk. w Warszawie, i trzeci w posiadaniu rodziny. Malowała również typy wiejskie: kilka dziewczyn litewskich, cygankę, Ukrainkę z dzieckiem, świadczące, że obok silnych ujęć artystycznych zdobywała się na wyrazy pełne subtelnego wyczucia. Wiele z dzieł jej pozostało zagranicą. B. za życia jeszcze cieszyła się uznaniem wybitnych artystów, tak francuskich jak i innych, między nimi Munkacsego, a z naszych Gersona, Chełmońskiego i wielu innych.

 

»Kurjer Warszawski« 1893 nr 99; Cichocki, Wspomnienia, tamże nr 100; Austen Ant., Sylwetka B. »Tyg. III.«; »Wystawy Międzynar. w Berlinie 1891« nr 75, 76; tamże 1893 nr 172 (Chełmoński); tamże nr 173 (Cz. Jankowski, Na malarskiej Niwie); Świeykowski, Pam. T. P. S. P.; Thieme-Becker (C. M. Górski).  

Helena d’Abancourt

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.