INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Szapiel  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2010-2011 w XLVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Szapiel Antoni (1891–1944), białoruski działacz ludowy, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Ur. w Maślennikach (pow. święciański) w białoruskiej rodzinie chłopskiej.

S. nie ukończył szkoły elementarnej; samodzielnie wyuczył się stolarstwa. W niepodległej Polsce został wójtem gm. Łyntupy (pow. święciański). Wstąpił do powołanego 15 II 1920 w Wilnie przez m.in. Ludwika Chomińskiego piłsudczykowskiego Polskiego Związku Ludowego «Odrodzenie», który w czerwcu 1922 został włączony do PSL «Wyzwolenie». W wyborach parlamentarnych 5 XI t.r. zdobył mandat z listy tego stronnictwa w okręgu nr 64 (Święciany–Brasław–Duniłowice–Dzisna) i został członkiem jego klubu poselskiego (od listopada 1923 klub parlamentarny Związek Polskich Stronnictw Ludowych «Wyzwolenie i Jedność Ludowa»). W PSL «Wyzwolenie» związał się w r. 1923 z lewicową opozycją i wszedł w skład redakcji wydawanego przez nią w Wilnie po białorusku tygodnika „Vyzvalennie narodu”, pod redakcją Sylwestra Wojewódzkiego. W Sejmie popierał początkowo taktykę polityczną PSL «Wyzwolenie» oraz powołany 19 XII t.r. rząd Władysława Grabskiego, ale 11 XI 1924 głosował przeciw wotum zaufania dla tego rządu i m.in. z Wojewódzkim i Włodzimierzem Szakunem powołał Klub Poselski Niezależnej Partii Chłopskiej (NPCh). Wszedł następnie do kierowanego przez Alfreda Fiderkiewicza Zarządu Głównego (od 19 XII 1925 KC) tej partii, która wkrótce związała się z nielegalną Komunistyczną Partią Robotniczą Polski (od r. 1925 Komunistyczna Partia Polski). Kierował NPCh także w swoim okręgu wyborczym i prowadził tam akcję agitacyjną, przemawiając na wiecach po polsku i białorusku. Opowiadając się za radykalnym modelem reformy rolnej, zyskał na Wileńszczyźnie znaczną popularność. Pozostał w redakcji „Wyzwolenia Ludu”, którą przejęła NPCh i wydawała odtąd w Warszawie; tygodnik ten, posądzany o propagowanie komunizmu, był wielokrotnie zawieszany i musiał zmieniać tytuł. S. składał w Sejmie liczne interpelacje w sprawie nadużyć administracji i osadników wojskowych wobec chłopów na Kresach. Wszedł do sejmowego Bloku Robotniczo-Chłopskiego, utworzonego w czerwcu 1925 przez Komunistyczną Frakcję Poselską, Białoruską Włościańsko-Robotniczą Hromadę i NPCh, żądającego natychmiastowej konfiskaty majątków ziemskich i przekazania ich chłopom. W debacie nad ustawą o reformie rolnej domagał się pierwszeństwa przy parcelacji dla służby folwarcznej oraz chłopów bezrolnych i małorolnych ze wsi graniczących z parcelowanym majątkiem; ostatecznie 20 VII t.r. głosował przeciw jej uchwaleniu. W związku z pracami nad ustawą o płaceniu podatków ziemiopłodami zgłosił w grudniu wniosek postulujący wyłączenie z przymusowego ściągania zboża podatników z zaległościami nieprzekraczającymi 150 zł, zabiegał także w Wilnie o umorzenie sprawy 45 chłopów, oskarżonych tam przez prokuratora o samowolne przejęcie ziemi. W październiku star. powiatowe w Święcianach oskarżyło go o dywersję na rzecz ZSRR, a święciański komitet powiatowy NPCh został rozwiązany.

S. początkowo poparł przewrót majowy 1926 r., ale wkrótce krytykował politykę rządu; na wiecu w Białopolu 21 XI t.r. nawoływał robotników i chłopów do walki o swoje prawa «przez bagnety, kolby karabinowe i ognie». W związku z tym wszczęto przeciw niemu, jako oskarżonemu o działalność antypaństwową, procedurę uchylenia immunitetu poselskiego, a star. powiatowe w Święcianach zakazało w r. 1927 organizowania tam zjazdu NPCh. S. dystansował się jednak od prowadzonej przez Wojewódzkiego skrajnie lewicowej taktyki NPCh oraz od współdziałania z KPP i od stycznia t.r. dążył do rozłamu w partii. Gdy 21 III władze zdelegalizowały NPCh, powołał dwa dni później (wraz z Szakunem i Alfredem Bonem) lokalną Radykalną Partię Włościańską Ziem Białoruskich, przemianowaną pod koniec sierpnia na Chłopską Partię Lewicową (ChPL). Dn. 27 V wydał w Wilnie jedyny, okazowy numer organu tej partii „Włościanin”, zredagowany przez Szakuna. Pod koniec t.r. zabiegał o włączenie ChPL do organizowanego BBWR, ale wskutek nacisku obecnych w partii komunistów zrezygnował z tych planów.

W r. 1928 został S. aresztowany i osądzony w więzieniu na Łukiszkach w Wilnie; ChPL szybko uległa rozpadowi. Podejrzewany o współpracę z władzami więziennymi, był bojkotowany przez współwięźniów. W wyniku starań m.in. posła Stanisława Hellmana został w r. 1930 zwolniony. Wstąpił do opozycyjnego Stronnictwa Chłopskiego (SCh) i z jego listy został wybrany na posła w okręgu nr 64 w wyborach uzupełniających 13 VII t.r., jednak wobec rozwiązania parlamentu 29 VIII przez prezydenta Ignacego Mościckiego mandatu nie objął. Poparł utworzenie bloku wyborczego Związek Obrony Prawa i Wolności Ludu (tzw. Centrolew) i prowadził jego kampanię wyborczą w pow. święciańskim; prawdopodobnie we wrześniu został na krótko aresztowany. W wyborach 16 XI nie kandydował. Po zjednoczeniu w marcu 1931 SCh z PSL «Piast» i PSL «Wyzwolenie» i powołaniu Stronnictwa Ludowego (SL) został 11 X prezesem zarządu tej partii w pow. święciańskim. W styczniu 1932 organizował zarząd SL w pow. wileńsko-trockim, a od lutego do maja t.r. był sekretarzem Zarządu Wojewódzkiego tej partii w Wilnie. W marcu 1934 zrezygnował z funkcji partyjnych i został ponownie wójtem gm. Łyntupy. Odtworzył tam w marcu 1936 sekretariat SL na pow. święciański, a 5 IV t.r. został wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego SL w Wilnie. Wobec rozpadu SL w woj. wileńskim zaprzestał w r. 1937 działalności politycznej.

Po wybuchu drugiej wojny światowej i wkroczeniu do Łyntup Armii Czerwonej był S. krótko aresztowany przez NKWD; zdobył zaufanie władz sowieckich, donosząc na byłych działaczy sanacji. Jego postawa polityczna w okresie rządów litewskich nie jest znana. Po wcieleniu 3 VIII 1940 Litwy do ZSRR współorganizował agendy władzy sowieckiej w Wilejce i został kierownikiem Wydz. Kadr Obwodowego Komitetu Wykonawczego (Obłastispołkom) w Wilnie. Po wybuchu 22 VI 1941 wojny niemiecko-sowieckiej opuścił zajęte przez Niemców Wilno i przedostał się do Warszawy, gdzie dzięki pomocy Fiderkiewicza pracował krótko w mleczarni miejskiej. Poszukiwany przez Gestapo, wrócił w rodzinne strony i ukrywał się tam do końca okupacji niemieckiej. Zginął w r. 1944, zastrzelony przez oficera Armii Czerwonej, któremu nie chciał ustąpić mieszkania; nieznana z imienia żona S-a zmarła wtedy na atak serca.

S. miał dwie córki: Wandę, nauczycielkę w Maślennikach, i Jadwigę, zamężną z Myszołowem, białoruskim partyzantem i działaczem komunistycznym.

 

Giza, Władze stronnictw lud.; Kto był kim w Drugiej RP?; Posłowie na Sejm II Rzeczypospolitej ofiary wojny i okupacji, W. 2005; Posłowie rewolucyjni w Sejmie (lata 1920–1935), W. 1961; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, W. 1989; – Bergman A., Sprawy białoruskie w II Rzeczypospolitej, W. 1984; Cimek H., Legalne chłopskie partie rewolucyjne w Drugiej Rzeczypospolitej, Białystok 1988; tenże, Sojusz robotniczo-chłopski w Polsce 1918–1939, W. 1989; Dymek B., Niezależna Partia Chłopska 1924–1927, W. 1961; Jarecka S., Niezależna Partia Chłopska (1924–1927), W. 1961; Giza S., Kalendarz wydarzeń historii ruchu ludowego 1895–1965, W. 1967; Lato S., Ruch ludowy wobec sanacji, Rzeszów 1985; Próchnik A., Pierwsze piętnastolecie Polski niepodległej (1818–1933), W. 1957; Tomczonek Z., Ruch ludowy na kresach północno-wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej, Białystok 1996 s. 85, 91, 148–50, 154–6, 165, 168–9, 175, 185, 197; Więzikowa A., Stronnictwo Chłopskie (1926–1931), W. 1963; – Fiderkiewicz A., Dobre czasy. Wspomnienia z lat 1922–1927, W. 1958 s. 168, 210, 212, 219; Komuniści. Wspomnienia o Komunistycznej Partii Polski, W. 1969; Rzepeccy, Sejm i Senat 1922–7; Zjednoczenie Lewicy Chłopskiej „Samopomoc” 1928–1931, Oprac. B. Dymek, L. Hass, W. 1964; – „Z pola walki” 1966 nr 4, 1968 nr 4; – AAN: sygn. 169 k. 344 (MSW), sygn. 8922 (PZPR, teczka osobowa S-a), sygn. 270/V –17 k. 6, 7, 8 (Urząd Woj. Lub.).

Alicja Pacholczykowa

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.