INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Edward Kostecki     

Edward Kostecki  

 
 
1886-05-11 - 1968-03-16
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kostecki Edward (1886–1968), hodowca roślin uprawnych, organizator nasiennictwa. Ur. 11 V w Płoskoje koło Kurska, był synem Wiktora, administratora rolnego, i Pauliny Karoliny Mierzwińskiej, a wnukiem Adolfa, zesłańca na Sybir po powstaniu styczniowym. Miał pięcioro rodzeństwa, z czego troje zmarło w dzieciństwie w Rosji, brat Stanisław (1881–1929) był znanym hodowcą roślin w Stacji Hodowli Roślin w Kwasowie, siostra Janina Danielewiczowa, żona hodowcy roślin Czesława, bibliotekarką. Ok. r. 1890 ojciec K-ego przeniósł się z Rosji do Warszawy. K. uczęszczał w l. 1895–1904 do prywatnego gimnazjum E. Rontalera w Warszawie, ale go nie ukończył relegowany ze szkoły w czasie strajku szkolnego. Mimo to został przyjęty na chemię na uniwersytet we Fryburgu, którą studiował w l. 1905–7. Zmuszony z braku środków do przerwania studiów, pracował potem przez rok jako chemik firmy nasiennej K. Buszczyński i M. Łążyński w Górce Narodowej koło Krakowa. Pożyczka K. Buszczyńskiego umożliwiła mu kontynuowanie studiów we Fryburgu w l. 1908–10, tym razem botanicznych; doktoryzował się (summa cum laude) we Fryburgu u A. Ursprunga na podstawie pracy o podnoszeniu się soków u brzozy i u świerka. W czasie pobytu w Szwajcarii zbliżył się pod względem naukowym i ideowym do I. Mościckiego.

W l. 1910–1 pracował jako kierownik laboratorium stacji nasiennej w Górce Narodowej koło Krakowa. Potem przeniósł się do Warszawy. W l. 1911–5 kierował sekcją nasienną Centralnego Tow. Rolniczego (CTR) i doprowadził do zrzeszenia się 120 gospodarstw nasiennych Królestwa; w tym samym czasie wykładał genetykę i hodowlę roślin na kursach rolniczych J. Mikułowskiego-Pomorskiego (zawiązku późniejszej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego), wszedł do redakcji czasopism „Gazeta Cukrownicza” i „Burak”, prowadził własne prace hodowlane u W. Mayzla w Brzozówce, zainicjował hodowlę roślin rolniczych w Udyczu (pow. Humań) na Ukrainie. W r. 1911 powołany został na członka Komitetu Naukowego Botaniki Stosowanej w Petersburgu. W l. 1915–8 przebywał na Ukrainie, prowadząc stacje doświadczalne w Udyczu i Wierchniaczce (pow. Humań), w których wykształcił wielu specjalistów, czynnych w organizacji polskiej hodowli roślin po pierwszej wojnie światowej.

W l. 1918–39 kierował sekcją nasienną CTR (potem sekcja centralna do spraw nasiennictwa przy Związku Izb i Organizacji Rolniczych) skupiającą nasiennictwo całego kraju. K. zainicjował też w r. 1919 założenie Związku Polskich Hodowców i Kupców Nasiennych (w którego zarządzie zasiadał do r. 1950), a w r. 1925 powstanie Międzynarodowego Związku Hodowców Roślin Rolniczych w Paryżu, przewodniczył jego zjazdom i do r. 1939 zasiadał w jego zarządzie. W r. 1930 zainicjował też powołanie Międzynarodowego Instytutu Buraczanego (IIRB) w Brukseli, w którego pracach uczestniczył do śmierci. Osiągnięciom organizacyjnym K-ego towarzyszyły badania w zakresie hodowli roślin. W r. 1921 zorganizował firmę hodowlano-nasienną «Udycz», w skład której weszło 5 stacji: Kwasów, Dolne, Borsuki, Borszczówka, Żarków, specjalizujących się w hodowli owsa, pszenicy ozimej i jarej, buraków pastewnych i cukrowych, koniczyn i traw. Osobistym osiągnięciem K-ego było wyhodowanie wielu cennych odmian, jak pszenica ozima «Eka», owsy «Udycz Żółty», «Udycz Biały», «Bartek Udycki», buraki cukrowe normalne i wysokocukrowe, buraki pastewne «Udyckie», koniczyna czerwona «Gloria». Doświadczenia w zakresie hodowli roślin związały go z czołówką europejskich hodowców, szczególnie szwedzkich (H. Nilsson, H. Nilsson-Ehle w Svalöff), francuskich (A. Vilmorin, C. Colin, F. Desprez, E. Schribeaux), belgijskich (J. Beaudouin), łotewskich (P. Bormans). W czasie drugiej wojny światowej kierował w Warszawie firmą «Udycz», którą po reorganizacji prowadził nadal w latach 1945–1950, tworząc nowe, w miejsce poprzednich zniszczonych w czasie wojny, gospodarstwa nasienne: Strugi-Skotniki, Borów, Orłowo. W r. 1950 przeszedł w stan spoczynku; pracował nadal naukowo prywatnie.

Osiągnięciom organizacyjnym i hodowlanym towarzyszył dorobek pisarski obejmujący przeszło 100 artykułów z zakresu hodowli roślin, nasiennictwa, doświadczalnictwa, fitopatologii, fizjologii roślin, uprawy i nawożenia gleb, ekonomiki rolnej, historii rolnictwa. Większość z nich ukazała się w „Gazecie Rolniczej” i w „Gazecie Cukrowniczej”, a po drugiej wojnie światowej w „Postępach Nauk Rolniczych”. K. był członkiem korespondentem Francuskiej Akademii Rolniczej, a w Polsce członkiem Polskiego Tow. Przyrodników im. Kopernika, na którego zebraniach wygłaszał referaty na tematy ogólnoprzyrodnicze; był gorącym zwolennikiem poglądów na ewolucję świata Teilharda de Chardin.

Z małżeństwa z Klementyną Szpindler, przez 50 lat lekarką miejską w Warszawie, miał córkę Halinę Kwiatkowską, polonistkę, która zginęła jako sanitariuszka baonu «Zośka» w powstaniu warszawskim, oraz syna Jana, dra rolnictwa. Za osiągnięcia w zakresie hodowli roślin otrzymał K. w l. 1929 i 1948 Złoty Krzyż Zasługi, w r. 1957 Oficerski Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, w r. 1966 państwową nagrodę I stopnia. Zmarł 16 III 1968 r. w Warszawie i tam został pochowany.

 

Podob. ścienna w Nadwiślańskiej Hodowli Roślin; – Barbacki S., Dr E. K. w 50-lecie pracy twórczej w dziedzinie hodowli roślin, „Postępy Nauk Roln.” 1962 z. 4 s. 129–34 (fot., bibliogr.); Księga Pamiątkowa na 75-lecie Gazety Rolniczej, W. 1938 I 382 (fot.); – Informacja syna Jana.

Stanisław Brzozowski

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
biogramy.pl

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Stanisław Marusarz

1913-06-18 - 1993-10-29
narciarz
 

Bronisław Pawlik

1926-01-08 - 2002-05-06
aktor filmowy
 

Kazimierz Dłuski

1855-11-01 - 1930-09-06
lekarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Alfred Nossig

1864-04-18 - 1943-02-22
literat
 

Leon Piotr Nencki

1848-06-28 - 1904-05-22
lekarz
 

Władysław Sołtan

1870-07-07 - 1943-02-07
wojewoda warszawski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.