INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Grzegorz Bohdanowicz  

 
 
1834 - 1902-10-29
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bohdanowicz Grzegorz (1834–1901), działacz narodowy na Bukowinie. Pochodził z rodziny ormiańskiej, osiadłej na Bukowinie w drugiej połowie XVIII w., podniesionej przez cesarza Józefa II w r. 1782 do stanu szlacheckiego z przydomkiem »de Oroszeny«. Był właścicielem wsi: Oszechliby (pow. kacmański), Romanestie (pow. suczawski) i Petryłowa (pow. tłumacki). Stworzył stronnictwo ormiańsko-polskie na Bukowinie, które miało czterech posłów w sejmie bukowińskim a jednego w wiedeńskim parlamencie, i stał na jego czele. Oszechliby były wówczas jednym z ważnych ośrodków polszczyzny na Bukowinie. Jako działacz narodowy należał B. do twórców wszystkich ważniejszych placówek polskich w Czerniowcach, jak Bibljoteka i Czytelnia Polska, założona przez Al. Morgenbessera, Kajetana Kamila, ks. Ign. Kórnickiego i Karola Bronarskiego, obok której powstały wkrótce nowe zrzeszenia »Koła Polskiego«, akademickiego »Ogniska«, rzemieślniczej »Gwiazdy« i »Sokoła«; przyczynił się również do powstania w r. 1883 czerniowieckiej »Gazety Polskiej«, której właścicielem, wydawcą i redaktorem był przez długie lata Kl. Kołakowski. Od r. 1871 aż do śmierci był B. członkiem Rady nadz. Tow. Wzaj. Ubezp. w Krakowie i reprezentantem tego Towarzystwa (od r. 1877) w Czerniowcach. Umarł w dn. 29 X 1901 w Oszechlibach, gdzie został pochowany. Z synów jego Kazimierz był posłem na sejm bukowiński.

 

Archiwum Państw. we Lwowie: Gal. Metryka Szlachecka, I 419 i III 125; Szematyzm Król. Galicji i Lodomerji, r. 1871 i nast.; Hof- u. Staats-Handbuch der oesterr. ungar. Monarchie, Jahrg. 1895 nast.; nekrologi w »Kurjerze Warsz.«, r. 1901, 304 i w czerniowieckiej »Gazecie Polskiej«, r. 1901, nr 86–87.

Feliks Pohorecki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Bronisław Ziemięcki

1885-01-27 - 1944-02-22
polityk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Feliks Krzesz-Męcina

1860-01-02 - 1934-12-02
malarz
 

Józef Petrycki (Karliczek)

1889-10-25 - 1937-10-01
dziennikarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.