INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Henryk Müldner  

 
 
1845-10-20 - 1910-05-08
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Müldner Henryk (1845–1910), dziennikarz, współpracownik i dyrektor administracyjny „Czasu”. Ur. 20 X w Krakowie, był synem Józefa i Filipiny Wilhelminy de Lierhammer, bratem Artura (zob.) i Wilhelma (zob.). Nauki pobierał m. in. w Gimnazjum Św. Anny (od r. 1857). W lutym 1863 zgłosił się do szeregów powstańczych, został jednak po miesiącu odesłany przez Mariana Langiewicza do domu po przebytym zapaleniu płuc. Praktykował następnie w firmie księgarskiej D.E. Friedleina, a później w Niemczech, m. in. przez 16 miesięcy w słynnej firmie F. Brockhausa. Czas jakiś przebywał w Warszawie, ale już od r. 1869 zatrudniony był w redakcji „Czasu” w Krakowie, na stanowisku dyrektora administracyjnego; w r. 1909 obchodził z tej okazji jubileusz 40-lecia. Jako administrator „Czasu” położył znaczne zasługi dla rozwoju tego dziennika. Udzielał się również w różnych instytucjach i organizacjach, jak np. Tow. Dobroczynności, Tow. Tatrzańskie, w którym pełnił kilka lat funkcje podskarbiego. Podobne stanowisko zajmował w Tow. Muzycznym oraz w Stowarzyszeniu Nauczycielek (przez 25 lat). Napisał w formie reportaży kilka książek, częściowo o charakterze informatorów turystycznych zdobnych w piękne drzeworyty: m. in. Przejażdżka koleją Tarnowsko-Leluchowską (Kr. 1877), Szkice z podróży po Słowacji z dodaniem krótkiego przewodnika (Kr. 1877), Kąpiele Schwarzenberg, węgierski Graefenberg na Spiżu (W. 1879), Z nad brzegów Morza Północnego. Hamburg. Kąpiele morskie Westerland na wyspie Sylt (W. l881). Nadto opublikował dwa studia ekonomiczno-historyczne: Étude sur la rente de Ricardo (Kr. 1876) i Przyczynek do historii i statystyki zarazy morowej (Kr. 1879). Prace te częściowo były drukowane w „Czasie”. M. zmarł 8 V 1910 w Krakowie. Pogrzeb był wielką manifestacją ludności miasta, zwłaszcza wspieranej przez M-a biedoty. M. nie był żonaty.

 

Fot. z r. 1863 w Materiałach Red. PSB; – Estreicher w. XIX t. 6; – Leniek, Książka pamiątkowa Gimn. Św. Anny; – „Czas” 1910 nr 207, 209, 211; Kalendarz J. Czecha, 1911; „Nowa Reforma” 1910 nr 207; – Kronika i Archiwum Rodzinne Wiesława Müldner-Nieckowskiego (fot. z r. 1863 i inne dokumenty).

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.