INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jakub (Jakób) Barabasz      ataman Barabasz - portret z XIX w. - plik z Wikimedia Commons

Jakub (Jakób) Barabasz  

 
 
brak danych - 1658
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Barabasz Jakób, hetman koszowy (siczowy) za Chmielnicczyzny. Przeciwnik Jana Wyhowskiego a zwolennik Moskwy, odegrał bardzo poważną rolę w walkach, jakie o spuściznę po Bohdanie Chmielnickim toczyły się na Ukrainie w latach 1657–58. Z końcem r. 1657 stanął na czele lewobrzeżnych Kozaków, niezadowolonych z wyboru Wyhowskiego na hetmana. Połączywszy później swe siły z wojskami opozycji pozostającej pod dowództwem pułk. połtawskiego M. Puszkara, wystąpił otwarcie do walki z Wyhowskim. Po pomyślnych początkowo walkach połączone wojska Puszkara i B-a zostały w maju 1658 r. pobite na głowę w krwawej bitwie pod Połtawą. Sam Puszkar poległ na placu bitwy, a wojska jego przeszły na stronę Wyhowskiego. Wobec tego nie pozostawało B. już nic innego, jak tylko wycofanie się z powrotem na Sicz, gdzie niedane mu już było odegrać poważniejszej roli. Od tego też momentu tracimy go zupełnie z oczu.

 

Gawroński, Próba pojednania z Rusią, Kr. 1907, 37–38, 41, 44, 47–49, 56, 60, 68; Akty Jużnoj i Zapadnoj Russii IV i XV; Lietopis Samowidca, Moskwa 1846, 29; Wieliczko, Lietopis I 307 i n.; Kochowski, Climacter II 273.

Eugenjusz Latacz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.