INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Chryzostom Kostrzewski  

 
 
brak danych - 1757
 
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kostrzewski (Kostrzemski, Kostrzębski, Kostrzęmbski) Jan Chryzostom (zm. 1757), lekarz. Ur. w Warszawie, był synem Mateusza, aptekarza, rajcy i wójta warszawskiego (zm. 1746). Medycynę studiował pod kierunkiem A. de Jussieu i E. Marcota w Montpellier, gdzie w r. 1740 doktoryzował się na podstawie pracy Dissertatio medica de febrium causis hipoteses, (Montpellier 1740). Ks. A. Łabiszewski, spowiednik królowej Marii Leszczyńskiej, wprowadził go w świat naukowy paryski, a A. Winslow opublikował wyniki jego badań anatomicznych w „Histoire de l’académie royale de sciences” (Paris 1740 s. 51 i n.). Powróciwszy do kraju, zasłynął K. jako wzięty lekarz; w r. 1750 mianowany został radcą dworu i lekarzem nadwornym Augusta III, w r. 1755 wybrano go radcą Warszawy. Prowadził też odziedziczoną po ojcu aptekę. Spore dochody umożliwiły mu stopniowo nabycie wielu kamienic w Warszawie. Żonaty był z Marią Schindler, z którą miał syna Jakuba, lekarza, i córkę Annę Lageni, żonę nadwornego chirurga. Zmarł w r. 1757 w Warszawie. Wdowa wyszła w trzy lata później za mąż za mjra Józefa Szubalskiego, radcę dworu.

 

Giedroyć, Źródła do dziej. medycyny, s. 372–6; Janocki, Lexicon, II 182, 187; Kośmiński, Słownik lekarzów, s. 240; – Źródła do dziejów Warszawy. Rejestry i taryfy nieruchomości 1510–1770, W. 1963.

Stanisław Brzozowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.