INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Damascen Kaliński h. Jelita  

 
 
1664-05-08 - 1726-11-26
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kaliński Jan Damascen h. Jelita (1664–1726), poeta i kaznodzieja pijarski, pedagog. Ur. 8 V w Sompolinku (Sąpolinku) w dawnym woj. brzesko-kujawskim. Pochodził z rodziny drobnoszlacheckiej. Uczył się u pijarów i wstąpił do nich 16 VII 1681 r., przybierając zakonne imię Jana Damascena od Matki Bożej; imię chrzestne K-ego nie jest znane. Po skończonych studiach został nauczycielem w szkołach pijarskich; źródła nie podają, w których kolegiach nauczał. Na podstawie dedykacji, jakimi opatrywał swe utwory, można sądzić, że przebywał w Chełmie do r. 1715, a potem przez krótki okres czasu w Rzeszowie i Warszawie. Kilka lat był kapelanem i kaznodzieją na dworze woj. podlaskiego Stanisława Rzewuskiego. Następnie został rektorem kolegium pijarskiego w Dąbrowicy na Polesiu, gdzie zmarł 26 XI 1726 r.

K. był dosyć płodnym pisarzem. Z jego pism poetyckich wyróżnia się utwór w 12 księgach Viennis (1717), poświęcony odsieczy wiedeńskiej. Autor naśladował tu wzory antyczne, zwłaszcza Wergiliusza, popisywał się znajomością mitologii, odbiegając często od właściwego tematu. Także ustępy panegiryczne przyczyniły się do rozbicia narracji i do hamowania toku akcji. Natomiast w ustępach wolnych od pochlebstw i popisów erudycyjnych autor potrafił osiągnąć naturalność i świeżość ekspresji. Pisarzy łacińskich, głównie Horacego i Owidiusza, naśladował także w Zodiacus caeli Sarmatici (1715) i Erymanthus in Helicone (1713). Dowiódł tymi utworami wprawy w operowaniu miarami wiersza łacińskiego, ale raz przyjęta maniera popisywania się uczonością niweczyła osiągnięcia techniczne. Ponadto ogłosił: Proces duszy niepokutującej (1726) zawierający kazania adwentowe i pasyjne, Korona z prześwietnych dostojności (1726), cykl kazań maryjnych. Oba zbiory nie odbiegają niczym od panującej wówczas konwencji oratorskiej. K. komponował również wiele panegiryków; znaczna ich liczba została zebrana w tomie pt. Auges siderum eloquentiae (W. 1720). Wszystkie druki K-ego wyszły z warszawskiej drukarni pijarów, wyjąwszy Arcanum principis pur purae tłoczone w Częstochowie w r. 1710. Dramatem interesował się K. na początku swojej kariery literackiej i w r. 1689 napisał dla sceny Prodigium virtutis heroicae Alexander Magnus z aluzjami do królewicza Aleksandra Sobieskiego. Sztuka została wystawiona na zamku królewskim. Uprawiając wiele gatunków literackich, posiadał K. ogólne rozeznanie w kwestiach teoretyczno-literackich, którego owocem był dwutomowy utwór pt. Atomi minores in sydera eloquentiae (1718, 2. wyd. 1731), przekraczający ramy tradycyjnych podręczników retoryki. Autor posłużył się w książce metodą erotematyczną, swe wywody ilustrował przykładami nie tylko łacińskimi, ale także polskimi. Tematy przykładów obok spraw prywatnych dotyczyły również zagadnień publicznych, jednak K. nie wychodził poza ogólniki; efekty retoryczne wzięły górę nad rzeczowością.

 

Estreicher; Korbut; Enc. Org.; Enc. Org. (1898–1904); W. Enc. Ilustr.; Podr. Enc. Kośc.; Enc. Kośc.; Enc. Ultima Thule; Bielski S., Vita et scripta quorundam e congregatione Cler. Reg. Scholarum Piarum…, W. 1812; Horányi A., Scriptores Piarum Scholarum…, Budae 1808; Viñas T., Index bio-bibliographicus, Romae 1908; Boniecki; – Borowy W., O poezji polskiej w w. XVIII, Kr. 1948; Brückner A., Literatura polska, Wielka Literatura Powszechna, W. 1933 IV; Buba J. I., Pijarzy w Polsce, (Próba charakterystyki), „Nasza Przeszłość” T. 15: 1962 s. 25; Cazin P., Le Prince-evêque de Varmie, Paris 1940; Chmielowski P., Historia literatury polskiej, W. 1899 II 119–21; tenże, Studia i szkice z dziejów literatury polskiej, Kr. 1889 I 177–210; Dobrzycki S., Historia literatury polskiej, P. 1927; Janik M., Z dziejów wymowy w w. XVII i XVIII, „Pam. Liter.” 1908 s. 436–7, 454–6, 474; Konopczyński W., Polska a Turcja, W. 1936 s. 76; Krzyżanowski J., Historia literatury polskiej, W. 1953; Pelczar J. S., Zarys dziejów kaznodziejstwa w Polsce, Kr. 1917; Plezia M., Dookoła reformy szkolnej St. Konarskiego, L. 1953 s. 12–4, 24–5; Sinko T., Historia poezji łacińskiej humanistycznej w Polsce, Dzieje literatury pięknej w Polsce, Kr. 1918, 2. wyd. 1935; – Arch. klaszt. Pijarów w Kr.: Arch. pol. prowincji, Liber suffragiorum Podolin, k. 121, Liber suffragiorum Lovic. s. 15.

Rafał Leszczyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.