INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Kownacki  

 
 
2 poł. XVI w. - 2. poł. XVII w.
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kownacki Jan (1. poł. XVII w.), księgarz lubelski, działacz kalwiński. Pochodził z Krakowa. Był synem księgarza Mikołaja K-ego i Urszuli. W r. 1614 został przyjęty do prawa miejskiego w Lublinie. Ponieważ już przedtem zajmował się sprzedażą książek różnowierczych, przy przyjęciu postawiono mu warunek, aby książek przeciwnych nauce Kościoła nie sprzedawał i aby w ciągu roku przeszedł na katolicyzm. W przeciwnym przypadku miał być pozbawiony prawa miejskiego. W dn. 9 V 1615 r. trzej księgarze lubelscy (Paweł Migdałowski, Wawrzyniec Latowicki i Andrzej Skarbimierz) wytoczyli K-emu proces przed urzędem radzieckim. Akt oskarżenia zarzucał mu uprawianie handlu książkami protestanckimi i ariańskimi, dostarczanymi z Rakowa. K. sprzedawał je w czasie jarmarków i odprawiania sądów trybunalskich. Urząd radziecki wydał wyrok pozbawiający K-ego prawa miejskiego i zabraniający mu sprzedaży książek «heretyckich». K. odwołał się wówczas do sądu królewskiego, ten jednak dekretami z 17 III 1617 i z 20 VIII 1618 r. potwierdził wyrok rady miejskiej. Na próżno obrońca K-ego Jan Baptysta Radogoski powoływał się na konfederację warszawską z r. 1573 gwarantującą wszystkim wolność sumienia. Ostateczny wyrok zapadł 14 VI 1619 r.; pozbawił K-ego prawa miejskiego i zabronił sprzedaży książek różnowierczych. Na sesji sądowej jednak 31 VII 1619 r. zawieszono egzekucję tego wyroku aż do czasu wyzdrowienia K-ego.

W latach dwudziestych XVII w. K. był aktywnym członkiem kalwińskiego zboru lubelskiego, a następnie od r. 1633 lubelsko-bełżyckiego. Utrzymywał ścisłe związki z profesorami gimnazjum kalwińskiego w Bełżycach. W r. 1638 zawiózł do Bełżyc dla preceptorów szkoły sumę 368 zł. W r. 1652 sprawował funkcję starszego zboru kalwińskiego w Bełżycach. W l. 1652–9 spotykamy go wśród osób świadczących datki pieniężne na potrzeby zborowe. W r. 1663 synod dystryktu lubelskiego i chełmskiego w Sławatyczach (7–9 IX) zwrócił się do K-ego jako opiekuna dzieci zmarłego ministra Piotra Myliusa, w sprawie wyposażenia zboru kockiego. Kiedy K. zmarł, nie wiemy.

 

Kossowski A., Protestantyzm w Lublinie i w Lubelskiem w XVI–XVII w., L. 1933; Tworek S., Proces księgarza kalwińskiego J. K-ego w Lublinie w latach 1615–1619, „Roczn. Lub.” T. 1: 1958; tenże, Szkolnictwo kalwińskie w Małopolsce i jego związki z innymi ośrodkami w kraju i za granicą w XVI–XVII w., L. 1966; – B. Uniw. Warsz.: Zespół Synodu i Zboru Ewangelicko-Reformowanego, sygn. 4 s. 63–64, 117 v., sygn. 475 s. 6, 7v., 9v., 11v., 12; WAP w L.: Varia 253 s. 13, Acta Consularia Lublinensia, 110 s. 277v–283, 111 s. 632–636v.

Stanisław Tworek

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.