INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Łaganowski h. Nowina  

 
 
1625-08-28 - 1694
 
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łaganowski Jan h. Nowina, pseud. Stephani (1625–1694), nauczyciel języka polskiego w Gdańsku, autor podręczników szkolnych i wierszowanych utworów okolicznościowych. Ur. 28 VIII w Silnicy w pow. radomszczańskim, syn Mikołaja z Łaganowa koło Proszowic i Anny Kurowskiej. Przeznaczony przez rodziców do stanu duchownego, od 16 roku życia kształcił się w tym kierunku. Jako ksiądz katolicki uzyskał znaczne godności kościelne. Był przeorem i administratorem opactwa cystersów w Szczyrzycu koło Bochni; 5 VI 1652 został notariuszem apostolskim i sędzią zwyczajnym. W t. r. mianowano go proboszczem w Ludzimierzu, wsi należącej do cystersów. W r. 1666 porzucił Ł. katolicyzm i przeszedł do wyznania luterańskiego. Przełom ten dokonał się na konsystorzu sambijskim w Królewcu. Wówczas przybrał Ł. pseud. Stephani. W dwa lata później, w marcu 1668 objął Ł. obowiązki pastora polskiego przy kościele w Pasymie, lecz na skutek intryg ze strony biskupstwa warmińskiego już po roku pracy opuścił to miasto. W r. 1669 zaopatrzony w pismo rekomendacyjne udał się do Szwecji, przez kilka tygodni przebywał w Uppsali, a następnie osiadł w Rydze, gdzie w l. 1670–2 uczył młodzież języka polskiego. Tam też ożenił się. Następnie udał się do Niemiec, odwiedzając na przestrzeni trzech lat kilka protestanckich uniwersytetów. W r. 1675 przybył na Pomorze Zachodnie i osiadł w majątku Puttkamerów w charakterze domowego nauczyciela.

Po trzech latach pobytu u Puttkamerów został Ł. 27 IX 1678 zaangażowany do pracy nauczycielskiej w gdańskim Gimnazjum Akademickim w związku z wywalczonym przez cechy poszerzeniem zakresu nauki języka polskiego. W dn. 6 X t. r. otrzymał oficjalną nominację na «lektora języka polskiego», a 14 X odbyło się uroczyste wprowadzenie go na to stanowisko. Początkowo Ł. uczył języka polskiego w dwóch najwyższych klasach gimnazjum, a w klasach niższych prowadził zajęcia z tego przedmiotu Jakub Praetorius. Po śmierci Praetoriusa (1679) powierzono Ł-emu również nauczanie w klasach niższych. Uczył języka polskiego w gimnazjum w wymiarze dwóch godzin dziennie, poświęcając cztery dni w tygodniu dla początkujących, a dwa pozostałe dla zaawansowanych. Na lekcjach systematycznie i metodycznie wdrażał uczniów do opanowania gramatyki i słownictwa polskiego oraz uprawiał z nimi ćwiczenia polegające na tłumaczeniu tekstów autorów starożytnych z łaciny na język polski i na odwrót. Wprowadził też Ł. doroczne popisy oratorskie swoich uczniów w języku polskim. Odbywały się one w l. 1679–86 i tematycznie nawiązywały do spraw polskich. Często powtarzał się motyw rządów Jana Sobieskiego i sukcesów wojennych tego monarchy. Wszystkie lekcje języka polskiego prowadzone przez Ł-ego w Gimnazjum Akademickim były ogłaszane w drukowanych programach nauczania tej szkoły.

Ł. uczył też języka polskiego prywatnie, a w styczniu 1679 otworzył, na polecenie Rady, «Szkołę Polską» w Gdańsku, «w której by nic inszego nie uczono, tylko polskiego języka i mowy». W wydanym z tej okazji drukowanym ogłoszeniu Ł. informował, że szkoła ta przeznaczona była dla tych, którzy nie uczęszczali do gimnazjum, a pragnęli poznać język polski. Mieściła się w mieszkaniu Ł-ego i była czynna przez 6 godzin dziennie. Dla swoich uczniów opracował Ł. dwa podręczniki: rozmówki polsko-niemieckie pt. Colloquia (1676) oraz zbiór wzorów listów polskich, pt. Epistolographia Polonica (1680). Oba te podręczniki nie zachowały się. Ł. uprawiał także twórczość literacką o charakterze okolicznościowym i panegirycznym. W l. 1678–90 opublikował w Gdańsku 7 tego rodzaju utworów, z czego cztery w języku polskim i łacińskim, a trzy wyłącznie w języku polskim, m. in. trzykrotnie składał wierszowane życzenia noworoczne Radzie w l. 1679, 1682 i 1690, dwukrotnie sławił nowo obranych burmistrzów: Gabriela Krumhausena (1685) i Konstantego Ferbera (1687). Utwory te pisał wierszem 13-zgłoskowym, używając barokowej metaforyki i frazeologii oraz stosując popularne wówczas środki formalne, jak akrostychy czy wiersze «tablicowe». Na uwagę zasługują w nich jedynie liczne akcenty regionalne i patriotyczne, wyrażające się w pochwałach Gdańska jako ozdoby «Orła Sarmackiego» i obrońcy «portu nadmorskiego» Rzeczypospolitej. Do najlepszych utworów literackich Ł-ego należy Muza Polska, wydana w Gdańsku w r. 1686, a opiewająca sukcesy militarne, mądrość i odwagę Sobieskiego, jego związki z Gdańskiem oraz wierność tego miasta dla Rzeczypospolitej. Zastosowany w tym utworze model metryczny (12-zgłoskowiec o stałej średniówce po szóstej sylabie, z rymami wewnętrznymi) należy do rzadszych i cenniejszych w literaturze staropolskiej.

Warunki bytowe Ł-ego w Gdańsku były trudne. Za pracę nauczycielską w gimnazjum pobierał niską płacę 300 guldenów rocznie. Niewielkie dochody czerpał z nauczania prywatnego i z pełnionej funkcji zastępcy kaznodziei polskiego przy kościele Św. Anny. Nie wystarczało to na utrzymanie rodziny i często zwracał się do Rady z prośbą o podwyżkę uposażenia lub zapomogę (w l. 1682, 1683, 1691, 1692). Sytuacja pogorszyła się, gdy w r. 1690 został sparaliżowany. Pod koniec t. r. znalazł się wraz z żoną w przytułku dla starców przy szpitalu Św. Ducha, gdzie zmarł w r. 1694.

 

Estreicher; Niesiecki; Arnoldt, Nachrichten, s. 457; Praetorius E., Athenae Gedanenses, Lipsiae 1713 s. 138–9; – Nowak Z., Świderska A., J. Stephani Ł. lektor języka polskiego w Gdańskim Gimnazjum Akademickim, „Roczn. Gdań.” T. 19/20: 1960/1 s. 333–48; Pniewski W., Język polski w dawnych szkołach gdańskich, Gd. 1938 s. 110–17; – B. Gdań. PAN: sygn. Ma 3920 8° (Programy drukowane lekcji Ł-ego), sygn. Ma 3920 8°, Ma 3981 2o Ma 3983 2° (Programy drukowane popisów oratorskich uczniów Ł-ego); WAP w Gd.: rkp. 300, 42/129, 300, 42/158, 300, 42/258.

Zbigniew Nowak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.