INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Józef Piotrowski (w zakonie Placyd od św. Józefa)      hasło o Placydzie Piotrowskim w Dykcyonarzu Poetów Polskich Juszyńskiego - tom II, s. 67 - Kraków 1920 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja iPSB.

Józef Piotrowski (w zakonie Placyd od św. Józefa)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piotrowski Józef, w zakonie Placyd od św. Józefa (1707–1762), pijar, pedagog i autor panegiryków. Ur. 7 III w Woli w diec. wileńskiej. Dn. 21 IX 1720 w Lubieszowie wstąpił do zakonu pijarów (wg Viñasa 8 IX). O szczegółach jego edukacji brak wiadomości, ale w późniejszych latach cieszył się opinią erudyty. Przez dwa lata nauczał w infimie, przez rok w klasie gramatyki, dwa lata uczył poetyki (w Podolińcu i Piotrkowie), następnie retoryki przez pięć lat w Rzeszowie i w Warszawie. W stolicy zwrócił na siebie uwagę oracją na cześć św. Tomasza z Akwinu (Oratio de laudibus S. Thomae Aquinati, W. 1734; egzemplarze nie są znane) i mową na pogrzebie Wiktorii Cetnerowej. Działo się to w r. szk. 1734/5, w r. n. uczył filozofii w Międzyrzeczu Koreckim i teologii w studium zakonnym w Krakowie. Był prefektem Collegium Nobilium w Warszawie w l. 1740–2, czyli na początku działalności, gdy trzeba było wykazać szczególnie wiele zdolności organizacyjnych. Dn. 12 VIII 1742 objął stanowisko rektora w Łowiczu; piastował je do r. 1751. W szkole łowickiej zmodernizował nauczanie, podniósł ją na wysoki poziom. Do władającego Łowiczem prymasa Krzysztofa Antoniego Szembeka skierował panegiryk Aetas senectutis vita immaculata… (W. 1742). Panegiryki P-ego dla bpa Antoniego Dembowskiego (Corona patriae, W. 1738) i prymasa Adama Komorowskiego (W. 1749), drukowane w nikłym nakładzie, nie są obecnie znane.

Po ustąpieniu ze stanowiska rektora P. pozostał jeszcze w Łowiczu do 4 X 1754 w roli konsultora prowincji, a w l. 1752–3 także profesora filozofii. P., który w l. 1741–2 był już sekretarzem prowincji polskiej, posiadł duże doświadczenie pedagogiczne i organizacyjne, jako konsultor współpracował nad ułożeniem „Ustaw Wizyty Apostolskiej”, reformujących szkolnictwo pijarskie w Polsce; należał on do grupy pijarów zasłużonych dla ustalenia podstaw reformy i wdrażających ją do praktyki szkolnej. Po powrocie do Warszawy P. pozostawał konsultorem do r. 1756, nadal też wykładał filozofię. W r. 1760 został przeniesiony do Szczuczyna jako profesor teologii moralnej. Zmarł tam nagle 24 X 1762 w wyniku postępującego od roku procesu porażeniowego.

Pozostały po P-m nie wydane wiersze łacińskie oraz przekłady kilku tragedii rzymskich. Uczeń P-ego Józef Epifani Minasowicz wybrał niektóre wiersze z łacińskiej spuścizny swego nauczyciela, przetłumaczył na język polski i opublikował w nr 89 i 90 „Monitora” z r. 1774.

 

Estreicher; Picañyol L., Rerum Latinarum scriptores ex ordine Scholarum Piarum, Romae 1956; Podr. Enc. Kośc. (błędnie podana data ur.); Bielski, Vita et scripta; Horányi, Scriptores (błędnie podana data ur.); Janocki, Lexikon, II 143; Viñas, Index biobibliographicus, I 317; – Konopczyński W., Stanisław Konarski, W. 1926; – Historia domus Varsaviensis Scholarum Piarum, Wr. 1959; – Arch. PAN w W.: Materiały L. Chmaja, sygn. III-76 teki: 37, 39, 50; Arch. Klaszt. Pijarów w Kr.: Liber suffr. Podolinensium, Matricula nr 76, Liber domus Loviciensis; B. Kórn.: rkp. 126 (Suffragia z l. 1756– 79).

Rafał Leszczyński

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.