INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Julian Stefan Makuch  

 
 
1886-08-20 - 1958-07-12
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Makuch Julian Stefan (1886–1958), działacz ludowy, poseł na sejm. Ur. 20 VIII w Świerżach Górnych w pow. kozienickim, w rodzinie chłopskiej, był synem Antoniego i Marianny z Puziów. Ukończył jednoklasową szkołę w Kozienicach. W l. 1904–6 należał do Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) i był więziony przez trzy miesiące przez władze carskie w Kozienicach. W czasie pierwszej wojny światowej rozpoczął działalność w ruchu ludowym. W l. 1919–22 był posłem na Sejm Ustawodawczy z okręgu Radom-Kozienice. Wybrany jako poseł z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Wyzwolenie, przeszedł następnie do PSL Piast. W sejmie był członkiem komisji robót publicznych, aprowizacyjnej i wodnej. W okresie międzywojennym większej roli politycznej nie odgrywał. Był wójtem gminy Świerże Górne, prezesem straży ogniowej w Nowej Wsi, prezesem Stow. Spożywczego w Świerżach Górnych. Uaktywnił się jako działacz polityczny po drugiej wojnie światowej. Wstąpił w r. 1945 do PSL, a następnie w r. 1946 przeszedł do PSL – «Nowe Wyzwolenie» («NW»). W t. r. został wybrany posłem na sejm z listy PSL – «NW». W tym okresie był członkiem Rady Naczelnej i Głównego Komitetu Wykonawczego PSL – «NW». Przeszedł następnie do Stronnictwa Ludowego (SL) i w l. 1948–9 był członkiem Rady Naczelnej SL. W sejmie 1947 r. był początkowo bardzo aktywny jako członek komisji przemysłowej, rolnej, leśnictwa, pracy i opieki, odbudowy i do spraw zniszczonych przyczółków. Był kilkakrotnym sprawozdawcą wniosków w sprawie pomocy dla województw: kieleckiego, warszawskiego i rzeszowskiego. Pisywał wiele artykułów do „Nowego Wyzwolenia”, „Dziennika Ludowego”, „Zielonego Sztandaru”. Ok. r. 1950 został odwołany z wszystkich komisji sejmowych, a następnie zaprzestał działalności jako poseł. Zmarł 12 VII 1958 w Warszawie.

 

Giza S., Ruch ludowy w prasie Polski Ludowej 1944–1947, W. 1970; Rzepecki T., Sejm RP 1919, P. 1920 s. 178 (fot.), 179–80, 278–9, 285; – Giza S., Władze stronnictw ludowych 1861–1966, w: Programy stronnictw ludowych, Oprac. S. Lato, W. Stankiewicz, W. 1969 s. 591, 603, 642–3, 653; Sprawozdania stenograficzne z posiedzeń Sejmu Ustawodawczego 1919–22; toż, 1947–50.

Krzysztof Dunin-Wąsowicz

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
biogramy.pl

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jerzy Lipman

1922-04-10 - 1983-11-11
operator kamery
 

Andrzej Kijowski

1928-11-29 - 1985-06-29
krytyk literacki
 

Roman Kłosowski

1929-02-14 - 2018-06-11
aktor filmowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Władysław Ostrożyński

1857-04-07 - 1898-04-22
adwokat
 

Tomasz Panufnik

1876-06-18 - 1951-09-18
inżynier
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.