INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kajetan Aksak  

 
 
brak danych - 1824
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Aksak Kajetan (zm. 1824), h. własnego, był synem Jana, starosty rawickiego, i Marjanny Wesslówny, która w niespełna rok po śmierci męża wyszła za Jana Kajetana Ilińskiego, starostę żytomierskiego. Powtórne małżeństwo matki spowodowało proces między nią a jej synem, w l. 1778–9, o niewielką fortunkę, na którą składała się połowa wsi Ławrowa w woj. wołyńskiem. Ponieważ przegranie sprawy »ostatnią groziło mu mizerją«, A. szukał dróg przez księdza Portalupiego i kasztelana małagoskiego, Popiela, do generała Komarzewskiego, aby tenże wstawił się za nim u króla. A. figuruje w r. 1787 w spisach wolnomularstwa, jako członek loży »Polak dobroczynny na wschodzie Dubna«, w stopniu mówcy. Z królem pozostawał A. w dobrych i stałych stosunkach i otrzymał od niego godność szambelańską; przed sejmikami listopadowemi 1790 r. król informował go o swoich zamysłach, a nawet umieścił go »w liczbę zaleconych do funkcyj poselskich«. Jednakowoż A. zawiódł zaufanie królewskie, ulegając w zupełności hasłom sejmiku wołyńskiego, godzącym w pierwszym rzędzie w sukcesję tronu. W ciągu obrad sejmowych A. solidaryzował się ciągle z innymi posłami wołyńskimi. W dyskusji 3 I 1791 r. nad zaprzysiężeniem sejmujących, iż pieniędzy z zagranicy nie brali i brać nie będą, wypowiedział A. mowę, w której sprzeciwił się stanowczo ustanawianiu za to kary, żądał jej natomiast na intrygantów, którzy wysługują się w kraju państwom obcym. Postawę malkontenta zachował A. wobec nowouchwalonej konstytucji 3 maja. Nazajutrz po przewrocie podpisał wraz z posłami wołyńskimi i innymi nielicznymi protestację, którą wniesiono do grodu warszawskiego. W dniach następnych, gdy wielu z opozycji przechodziło na stronę królewską, A., zdaniem przyjaciół »światły chłopiec, obywatel jaki tylko być może najlepszy«, należał z nieliczną garstką do »nieporuszonych« i rozesłał opis przewrotu do wołyńskich komisyj cywilno-wojskowych. Był jednym z pierwszych, którzy wybrali się zagranicę, aby skomunikować się coprędzej z przebywającym w Wiedniu Szczęsnym Potockim. W jesieni 1792 r. przebywał we Włoszech. Z Wenecji przyjechał do Ferrary w towarzystwie generał-lejtnanta Miączyńskiego i Adama Ponińskiego i razem z nimi występował ostro przeciw nowej konstytucji ku wielkiemu zgorszeniu Włochów. W r. 1793 A. zjawił się nad Bosforem, w roku zaś następnym został zamianowany razem z Piotrem Kruttą, byłym drogmanem za poselstwa Piotra Potockiego, agentem polskim w Konstantynopolu. Tutaj wykazał A. dużą ruchliwość, starając się zbliżyć do ministerjum ottomańskiego a przedewszystkiem do republikanów francuskich. Nawiązał bliskie stosunki z szczerze oddanym sprawie polskiej Emilem Gaudin, a zwłaszcza z agentem Komitetu Ocalenia Publicznego, Descorches’em.

Wkrótce jednak zaczęto podejrzewać A. o stosunki z ambasadą rosyjską. W sierpniu 1794 r. określa go Descorches w liście do Ignacego Potockiego jako niebezpiecznego udawacza, a w rok potem instrukcje patrjotów polskich, przesłane Ogińskiemu z Paryża, ostrzegają go wyraźnie przed A. spowodu jego związków z poselstwem moskiewskiem. Ile w tem prawdy – niewiadomo, tembardziej że wkrótce potem A. pozostawał znowu w dobrych stosunkach z nowymi przedstawicielami Republiki Francuskiej w Turcji. Porta uznawała cały czas A. za urzędowego reprezentanta Rzplitej, co, według raportu gen. Harnoncourta, głównodowodzącego wojsk austrjackich w Galicji, mogło być dla Rosjan jednym z motywów do wypowiedzenia wojny Porcie. O dalszych losach A. wiadomo jeszcze tyle, że zarządzał opuszczonym i zniszczonym pałacem Ambasady polskiej w Perze i po klęsce bukowińskiej Deniski w czerwcu 1797 r. udzielał w nim na krótko przytułku wychodźcom-rodakom.

 

Boniecki, Herbarz; Ogiński, Pamiętniki., P. 1870–73, II, s. 83, 110; Waliszewski, Ostatni poseł Polski do Porty Ottomańskiej, Paris 1894, s. 165; Małachowski-Łempicki, Wykaz Lóż Wolnomularskich, Kr. 1929, s. 57; Diarjusz sejmu ordynaryjnego… zgromadzonego w Warszawie od dnia 16 XII 1790, Warszawa, sesja 7, 28 XII, sesja 10, 3 I 1790; Kukiel M., Próby powstańcze, Kr. 1904; Smoleński, Ostatni rok sejmu, Kr. 1896; Rkp. Muzeum Ks. Czartoryskich, nr 654, 655, 722, 799, 3473.

Helena Waniczkówna

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.