INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał Ostrowski h. Korab  

 
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ostrowski Michał h. Korab (1738–1805), dworzanin królewski, pułkownik wojsk koronnych, poseł na sejmy, chorąży piotrkowski. Ur. 3 VIII w Rząśni w pow. radomskim woj. sieradzkiego (ochrzczony 1 II 1739), był piątym z sześciorga dzieci Kazimierza (zm. w 1753/4), rotmistrza pow. radomskiego (1733), «partyzanta» Stanisława Leszczyńskiego, podstolego, a od 7 IX 1744 chorążego sieradzkiego, czynnego «na różnych funkcjach publicznych», którego «zasługi dla województwa świadczone» podkreślał sejmik szadkowski w r. 1744. Matka O-ego Petronela Moszyńska (ok. 1713 – ok. 1785), córka Antoniego, chorążego sieradzkiego, ostatnia z rodu Łodzia Moszyńskich, odziedziczyła znaczną fortunę (Wielgomłyny, Kruszynę, Zalesie, Nakło, Rudkę, Trzebce, Sulmierzyce, Zakrzówek w pow. radomskim woj. sieradzkiego). O. pisał się jako «Korabita na Ostrowie». Dzięki protekcji ojca, który pozostawał w bliskich stosunkach z kaszt. krakowskim Stanisławem Poniatowskim, O. rozpoczął służbę jako dworzanin, najpierw przy boku kasztelana, a od r. 1762 jego syna Michała. Przygotowywał dla niego kwatery w Lublinie i Piotrkowie, pilnował jego spraw w trybunałach, oddawał mowy do druku. W wypełnianiu tych czynności wykazał O. wyjątkową «rzetelność i pilność». W r. 1764 podpisał z woj. sieradzkim i dwoma braćmi (Antonim i Aleksym) elekcję Stanisława Poniatowskiego. O., zaprotegowany wówczas przez M. Poniatowskiego nowemu królowi, został jego dworzaninem i był nim do końca jego panowania. Już w r. 1756 był chorążym w chorągwi pancernej Kazimierza Poniatowskiego. Dn. 28 XII 1764 otrzymał, podpisaną przez regimentarza Augusta Czartoryskiego, nominację na chorąstwo pancerne w chorągwi Andrzeja Mokronowskiego. W Osieku 14 III 1769 O. przewodniczył kołu chorągwianemu. Z dala trzymał się od konfederacji barskiej, dochowując wierności królowi. Popierał jednak Józefa Bierzyńskiego, pierwszego marszałka sieradzkiego, już wtedy gdy ten zadarł z Generalnością, a następnie wycofał się z konfederacji (na początku 1770 r.). W związku z tym O. z braćmi: Antonim, miecznikiem radomskim, i Aleksandrem, podczaszym radomskim, stał na czele opozycji pow. radomskiego przeciwko drugiemu marszałkowi sieradzkiemu Ignacemu Gałeckiemu, narażając swe dobra na egzekucje ze strony jego oddziałów. W r. 1773 otrzymał patent na stopień pułkownika wojsk koronnych, a w r. 1774 nominację na porucznika kawalerii narodowej w chorągwi Józefa Podoskiego, podkomorzego dobrzyńskiego. W maju 1774 znajdował się na zarządzonej przez regimentarza Jana Aleksandra Kraszewskiego koncentracji partii wielkopolskiej między Koninem a Kołem. Brał następnie udział w powstrzymywaniu Prusaków przesuwających kordon zaborczy w głąb Kujaw. Do tego być może okresu jego służby wojskowej odnosi się uwaga Wojciecha Wielądka, że O. był «mężnym rycerzem i żołnierzem».

W r. 1772 (28 XII) O. otrzymał od Stanisława Augusta wieś królewską Orzechów w pow. radomskim woj. sieradzkiego, a w r. 1774 (20 XII) dobra pojezuickie Kruszewo, Głuchowo i Głuchówek w pow. piotrkowskim (odsprzedane w r. 1801). W r. 1775 przez komisję sejmu rozbiorowego ubiegał się o prawa spadkowe do wsi Sannik w pow. radomskim. Konstytucją tegoż sejmu dostał na prawie lennym wieś Szenderówkę z Budą Potaszową w woj. kijowskim, w parafii zwinogrodzkiej, którą w r. 1777 odstąpił za zezwoleniem króla jego bratankowi Stanisławowi Poniatowskiemu. Z ramienia sejmu 1773–5 r. wchodził w skład 4 komisji do rozstrzygnięcia spornych spraw majątkowych w Koronie i Litwie. Dn. 14 V 1778 otrzymał po śmierci Tomasza Mączyńskiego urząd podstolego sieradzkiego. T.r. posłował z woj. sieradzkiego na sejm. W mowie sejmowej z 26 X wystąpił w obronie Rady Nieustającej, uważając ją za najbardziej owocnie pracującą instytucję w kraju. Na sejmie tym został sędzią sejmowym z prowincji wielkopolskiej na l. 1778–80. W r. 1779 doczekał się podziału dóbr rodzicielskich, którymi przez ćwierć wieku (1753/4–1779) od śmierci ojca gospodarzyła niepodzielnie matka. Z sześciu działów rodzinnych O. dostał jedynie Maluszyn (pogorzały t.r. niemal doszczętnie) z Kątami i Ciężkowiczki z Sudzinkiem. Ponadto otrzymał w administrację Trzepce (Trzebce), dobra chorego umysłowo brata Świętosława, które niebawem stały się jego własnością. Od brata Kazimierza, kanonika krakowskiego, dostał Rudkę (1784), a od bezżennego brata Antoniego Suchą Wolę. W ten sposób O. skupił w swym ręku znaczną część ojcowizny. Poza tym kupił, głównie w latach osiemdziesiątych, majątki: Pukarzów z Mostami i Pierzakami, Rogi, Widzów, Książ, Krzętów, Kruszynę z Borowcem, Pratkowice. Obszerne te posiadłości, wszystkie leżące w pow. radomskim woj. sieradzkiego, stały się podstawą wielkopańskiej pozycji O-ego w tym regionie. W r. 1780 powołany został do Komisji Boni Ordinis Sieradza i funkcję tę pełnił do r. 1792. W r. 1782 O. sprzedał swą szarżę porucznika i wycofał się z czynnej służby wojskowej. Zatrzymał jednak rangę pułkownika z tym, że zależny był odtąd nie od Departamentu Wojskowego, lecz bezpośrednio od króla (względnie gen. Jana Komarzewskiego). Równocześnie zabiegał u króla o chorąstwo sieradzkie dla stolnika sieradzkiego Jana Tymowskiego, swego teścia, a dla siebie o stolnikostwo, które otrzymał w r.n. (29 III), po śmierci teścia.

Dn. 22 VII 1785 O. zagaił w Piotrkowie sejmik deputacki woj. sieradzkiego i ziemi wieluńskiej, a 23 VII został tam marszałkiem sejmiku gospodarskiego. Dn. 21 VIII 1786 marszałkował sejmikowi sieradzkiemu, na którym wybrany był posłem na sejm. Wszedł wówczas do komisji do skontrolowania prac Rady Nieustającej, a następnie na forum sejmowym przedłożył sprawozdanie z tej kontroli. Podkreślał pozytywne prace Rady w różnych dziedzinach życia: rozwój handlu czarnomorskiego, podnoszenie miast, budowę koszar w Warszawie i duże zasługi w tym króla, osiągnięcia Komisji Edukacyjnej, pomnożenie liczby lekarzy i aptek, budowę kopalni soli w Busku, osiągnięcia naukowe Naruszewicza. Wytykał jednak również różne niedociągnięcia: słabą pracę wielu Komisji Boni Ordinis, zaniedbanie w doprowadzeniu do stanu spławnego Warty i Pilicy, brak kontroli nad pracą lekarzy, niewywiązywanie się ze swych obowiązków starostów, krzywdzenie drobnej szlachty przy wypłacaniu odszkodowań. W r. 1787 był członkiem komisji Sądu Zadwornego Referendarii Koronnej. Wiosną 1788 otrzymał po Pawle Biernackim urząd chorążego piotrkowskiego. Z ramienia Sejmu Czteroletniego został 30 V 1789 z bratem Aleksym, podczaszym radomskim, komisarzem na pow. radomski «dla wyegzaminowania… intrat z dóbr ziemskich duchownych i świeckich» (drugi brat Antoni, podstoli piotrkowski, był nim na pow. piotrkowski). W końcu t.r. wszedł w skład komisji porządkowej cywilno-wojskowej na pow. radomski i piotrkowski z siedzibą w Radomsku. Swój stosunek do prac Sejmu Czteroletniego w pierwszej jego kadencji przedstawił w liście (otwartym?) do posła sieradzkiego Feliksa Łubieńskiego: to najwłaściwsza pora, by «ojczyznę z gruzów i rozwalin dźwignąć»; przeciwny elekcjom, był za sukcesją tronu, za reformą sądownictwa, za ukróceniem samowoli i nierządu, za podniesieniem miast i wsi. Ale miał zastrzeżenia «względem wolności chłopstwa»: «lękam się, aby złych skutków za sobą nie pociągnęła, okoliczności Francji są dla nas przeraźliwym widokiem». Dn. 19 III 1792 otrzymał Order Św. Stanisława.

O. jako senior rodu Korabitów korzystał z prawa (nadanego przez Łaskich jeszcze w r. 1525 przy erekcji kolegiaty łaskiej) udzielania prezenty na dziekanię w Łasku. W związku z tym, gdy w r. 1789 O. wysunął na tę godność zaprzyjaźnionego z sobą Grzegorza Zachariaszewicza, równocześnie zobowiązywał go do zrzeczenia się swej mniej bogatej prebendy strzałkowskiej na rzecz Franciszka Dmochowskiego. W r. 1793 dostał się pod zabór pruski. W końcu czerwca zabiegał w Warszawie o wypłacenie należności za furaż wybrany przez wojska rosyjskie i pruskie z pow. radomskiego. Zmarł O. ok. 15 VIII 1805, pochowany został w kościele Św. Barbary w Maluszynie.

Z małżeństwa z Marcjanną z Tymowskich (poślubioną ok. r. 1780), córką Jana Tymowskiego, stolnika i wicestarosty sieradzkiego, O. pozostawił dwóch synów: Wojciecha (1782–1847), senatora-kasztelana Król. Pol. w r. 1830, i Teodora (1791–1827), umysłowo chorego.

 

Estreicher; Finkel, Bibliogr.; Słown. Geogr., (Szanderówka); Uruski; Wielądko, Heraldyka, V; Żychliński, IX 159, 161 (niepewne dane dotyczące małżeństwa); Łoza, Kawalerowie; – Kobierzycki J., Przyczynki do dziejów ziemi sieradzkiej, W. [1916] II 13, 44, 100, 104; Wdowiszewski Z., Wiadomości o Archiwum Ostrowskich w Maluszynie, „Archeion” (W.) T. 5: 1929; – Diariusz sejmu… 1778, W. 1779 s. 3, 129; Elektorów poczet; Księgi Referendarii Koronnej z drugiej połowy XVIII w., W. 1957 II; Mémoires du roi Stanislas-August, II; Vol. leg., VII 247, VIII 358, 380, 411, 462, 551, 777, 947, IX 82; – Kalendarz polityczny na r. 1762; Kolęda Warszawska, na l. 1757–9; – Arch. Państw. w Ł.: Arch. Ostrowskich i Potockich z Maluszyna I 4, 91, 92, 104, 117, 120, 167, 168, 169, 176, 181, 182, 183, 184, 185, 195, 221, 231, II 1, 2, 3 (tu m. in. listy J. Konarzewskiego, bpa J. Rybińskiego, prymasa A. Ostrowskiego, M. Poniatowskiego do O-ego), 46, 54 (tu m. in. listy F. K. Dmochowskiego, M. Poniatowskiego), 65; B. Czart.: rkp. 678, 729; B. Kórn.: Arch. Zaremby 2115; B. PAN w Kr.: Teki Pawińskiego, Lauda sieradzkie.

Wacław Szczygielski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.