INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mieczysław Kretkowski  

 
 
1846-01-01 - 1920-03-29
 
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kretkowski Mieczysław (1846–1920), rolnik, założyciel szkoły rolniczej. Ur. 1 I w Baruchowie (pow. Włocławek), w rodzinie ziemiańskiej. Był synem Emiliana i Izabeli z Chrząszczewskich, bratem Władysława (zob.). W l. 1861–4 uczył się w gimnazjum w Płocku. Ze szkoły uciekł do powstania. W l. 1864–6 studiował prawo w Szkole Głównej w Warszawie. Następnie za radą ojca zmienił kierunek studiów i kształcił się w Szkole Rolniczej w Żabikowie pod Poznaniem, a po zamknięciu tej szkoły w Akademii Rolniczej w Prószkowie w pow. opolskim. Odbył też liczne praktyki rolnicze, m. in. u generała D. Chłapowskiego w Turwi. Wreszcie osiadł w nabytym dla niego przez ojca ok. r. 1890 majątku Pokrzywnica w pow. łęczyckim, który doprowadził racjonalną gospodarką do rozkwitu. W Pokrzywnicy zorganizował ochronkę dla dzieci pracowników folwarku i ludności wiejskiej. Był przez wiele lat sędzią gminnym. Swe dochody przeznaczał na cele filantropijne.

K. współdziałał finansowo w utworzeniu w r. 1907 Szkoły Gospodarczej Żeńskiej w Mirosławicach w pow. kutnowskim. W r. 1910 zakupił folwark Wały w pow. kutnowskim, z myślą stworzenia tam szkoły, uzgadniając swe zabiegi z władzami Centralnego Tow. Rolniczego. Pokrył koszty adaptacji budynków i ich elektryfikacji. Szkoła rolnicza dla młodzieży wiejskiej wraz z internatem, nazwana od imienia fundatora «Mieczysławowem», uruchomiona została w r. 1912. K. przekazał ją w t. r. na własność Centralnemu Tow. Rolniczemu, zastrzegając sobie wpływ na dobór zespołu nauczycielskiego. Nadal opiekował się szkołą, wspierając ją finansowo. W czasie pierwszej wojny światowej dowoził żywność do internatu szkoły, a w l. 1916–7, wobec trudności ze skompletowaniem personelu pedagogicznego, wykładał weterynarię. W l. 1914–8 był przewodniczącym Rady Opiekuńczej szkoły. Założona przez K-ego szkoła funkcjonuje do dziś, obecnie istnieją tam równolegle dwie jednostki: Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza oraz 3-letnie Technikum Rolnicze. W r. 1918 K. przeniósł się do Warszawy, gdzie zmarł 29 III 1920 r.; pochowany został na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Ożeniony był z Zofią ze Strzeszewskich, dzieci nie miał.

 

Bronikowski W., Szkoła rolnicza Mieczysławów. 25 lat pracy (1912–1936), W. 1938 s. 5–10, 13, 19, 23, 47, 50, 90; Dobrowolski S., Nowacki T., Szkoły eksperymentalne w Polsce 1900–1964, W. 1966; – „Kur. Warsz.” R. 100: 1920 nr 90 (wyd. wiecz.) s. 7; – Relacje pisemne Marii Czerniewiczowej i Antoniego Kretkowskiego, w posiadaniu Teresy Kiersnowskiej.

Stanisław Konarski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.