INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Sebastian Czapski  

 
 
1 poł. XVII w. - 1699-03-04
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czapski Sebastian († 1699), kasztelan chełmiński, syn Piotra, dziedzica Bękowa, i Heleny z Konopackich, ożeniony z Magdaleną Wilczyńską, był właścicielem Górnej Grupy w pow. świeckim, Rywałdu i Mełna w pow. grudziądzkim. Za młodu wraz z bratem Franc. Mirosławem brał wydatny udział w walkach ze Szwedami, zwłaszcza pod Człuchowem. Marszałkował sejmikowi generalnemu 1681. Napracował się dużo na sejmach: 1668 r. dwukrotnie, 1669 dwukrotnie, 1672 na wiosennym, 1676, 1678, 1681, 1683, 1685; w r. 1680 zasiadał w komisji skarbu pruskiego; 1687 jeździł w deputacji do króla. Z chorążego chełmińskiego r. 1685 po Kazimierzu Zawadzkim podkomorzy malborski, złożył tegoż roku przysięgę krajową na sejmiku grudziądzkim. Był tegoż roku członkiem jakiejś komisji, złożonej przez administratora chełmińskiego, sufragana Skotnickiego, i deputatem do boku królewskiego dla obrad publicznych w sprawie wojny tureckiej. W r. 1689 wybudował w rywałdzkiej swej majętności kościół, konsekrowany przez powyższego sufragana. W r. 1696 generał malborski uchwalił przeznaczyć Cz-mu dochody starostwa kiszporskiego z uwagi na wielkie zasługi jego, z wdzięczności »in vim satisfactionis«. Na tymże sejmiku stany pruskie, zniecierpliwione dłuższymi sediswakancjami, przystąpiły na własną rękę do obsadzenia ich, i przy tej sposobności dostała się Cz-mu, który w tym czasie był marszałkiem sądów kapturowych województwa malborskiego, kasztelania elbląska, co oczywiście znaczenia mieć nie mogło; otrzymał wszakże z nadania królewskiego w początkach r. 1698 po Wł. Łosiu kasztelanię chełmińską. Niedługo się nią cieszył, umarł bowiem 4 III 1699. Pochowany w nowskim kościele oo. bernardynów przed ołtarzem Trójcy św. Pozostawił synów: Piotra Jana, wojewodę pomorskiego, Franciszka, scholastyka chełmińskiego, i Melchiora, miecznika pruskiego.

 

Archiwum gdańskie: Akta grodzkie Abt. 14, nr 18, Bl. 212 n.; Akta kośc. radzyńskiego; Niesiecki; Lengnich, Gesch. Preuss. Lande, VIII 213, 253, IX 52, 61 i Beyl. p. 12; Flanss, Famil. Nachr. w »Mwd. Ztschr.«, H. 5, II Abt.; Fankidejski, Obrazy cudowne, 95; Märcker, Gesch. Kreis Schwetz, 206; Czaplewski, Senatorowie, 21 i 39; Kościński, Kościoły i kapl. w Nowem, 1897, 125; tenże, franciszkanie i bernardyni w Nowem, 54 i 107.

Ks. Alfons Mańkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.