INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Seweryn Kapliński  

 
 
1826 - 1857-03-05
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kapliński Seweryn (1826–1857), prawnik, tłumacz utworów dramatycznych. Syn Franciszka i Izabeli z Zagórskich. Ur. w Wodzicznie. Studia uniwersyteckie odbywał w Petersburgu na Wydziale Prawnym. Następnie osiadł w Warszawie i objął stanowisko w administracji. Karierę urzędniczą zakończył K. jako sekretarz IX Departamentu Rządzącego Senatu i p. o. podpisarza Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Pracę literacką rozpoczął jako szesnastoletni chłopiec od wydrukowania w „Bibliotece Warszawskiej” w r. 1841, przekładu wiersza W. Żukowskiego pt. „Śpiewak” (przedr. w antologii „Dwa wieki poezji rosyjskiej”, W. 1947 i wyd. następne). Był współpracownikiem pism warszawskich, m. in. „Pielgrzyma” E. Ziemięckiej, „Biblioteki Warszawskiej”, „Dziennika Warszawskiego”. Zaprzyjaźniony z Pauliną i Augustem Wilkońskimi, opublikował w redagowanym przez Augusta „Dzwonie Literackim” kilka wierszy oryginalnych (Sonety, w 1846, Spojrzenie za siebie, Do nadwiślańskiej topoli, w 1853) oraz szkic powieściowy pt. Wiejska miłość. Najbardziej znany był jego wiersz pt. Na śmierć Chopina, drukowany w „Bibliotece Warszawskiej” (przedr. K. Kobylańska, „Fryderyk Chopin natchnieniem poetów”, W. 1949).

Oprócz drobnych prac, rozproszonych po czasopismach, K. zajmował się głównie tłumaczeniem utworów dramatycznych francuskich i niemieckich, przeznaczonych najczęściej dla sceny warszawskiej. Przetłumaczył ogółem ponad 20 sztuk, m. in. E. Augier i J. Sandeau „Zięć pana Poirier”, J. Barbière „Podstęp pana kapitana”, L. Morand i A. Delacour „Przysługa”, K. Gutzkow „Uriel Acosta”, F. Halm (E. Münch – Bellinghausen), „Gryzelda”; dramaty (K. T. Korner), Laurencin (P. A. Chapelle) „Wydałem córkę za mąż”, F. Ponsard „Lukrecja”, A. E. Scribe „Więzy stargane”, oraz komedie: „Garrick w Bristolu” i „Piotr Marynarz”. Sztuki K-ego nie były drukowane i pozostały w rękopisie. Wg informacji P. Chmielowskiego, K. był również tłumaczem niektórych „Pieśni” H. Heinego. K. zmarł w Warszawie po ciężkiej chorobie 5 III 1857 r.

 

Estreicher, XIX; Enc. Org.; W. Enc. Ilustr.; – Wilkońska P., Moje wspomnienia o życiu towarzyskim w Warszawie, Oprac. Z. Lewinówna, W. 1959; Teatr Krakowski pod dyrekcją Adama Skorupki i Stanisława Koźmiana 1865–1885. Repertuar, Oprac. J. Got, Wr.–W.–Kr. 1962; – „Bibl. Warsz.” 1857 t. 2 s. 316; „Gaz. Warsz.” 1857 nr 64 s. 1; „Kur. Warsz.” 1857 nr 63, 65; Szymanowski W., „Kron. Wiad. Krajowych i Zagran.” 1857 nr 63 s. 1; – IBL PAN: Kartoteka bibliograficzna zawartości czasopism.

Celina Gajkowska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Tytus Chałubiński

1820-12-29 - 1889-11-04
lekarz
 

Walery Rzewuski

1837-06-14 - 1888-11-18
fotograf
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Feliks Rakowski

1839-08-29 - 1891-02-26
działacz gospodarczy
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.