INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stach (Stanisław) Konwa  

 
 
brak danych - 1734 lub 1735
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Konwa Stach (Stanisław), (zm. w 1734 lub 1735), przywódca Kurpiów Puszczy Zielonej z okresu konfederacji dzikowskiej. Nazwisko nie występuje w źródłach dotyczących rodów kurpiowskich, można więc sądzić, że Konwa było przezwiskiem. Jest znany wyłącznie z tradycji kurpiowskiej, która nie wskazuje wyraźnie na l. 1734–5, ale jest to najprawdopodobniejsze. Tradycję wysoce wiarygodną, acz skąpą, zanotowali W. Czajewski i K. Wójcicki. Możliwe, że wiele tworów wyobraźni A. Zakrzewskiego (T. Piasta) z opowiadania „Kurpie” – nie przynoszącego, jak się zdaje, nowych danych wziętymi z tradycji – przeniknęło, częściowo zmodyfikowanych, do tradycji kurpiowskiej i stamtąd zaczerpnął je A. Chętnik. Z tych względów należałoby odrzucić informacje o urodzeniu się K-y pod Nowogrodem, przeniesieniu się pod Myszyniec, zajmowaniu się bartnictwem i udziale w sądownictwie bartnym. Hipoteza B. Baranowskiego, że K. należał do biedoty i w l. 1733–5 był jej przywódcą, opiera się na wątłych podstawach. Nie wykluczone, że był leśnikiem czy strzelcem; warstwa ta była chyba najbardziej czynna w l. 1733–5. Wiarygodna tradycja podaje, że K. był myśliwym i celnym strzelcem. Udział jego w walkach pod Kopańskim Mostem (styczeń 1708) to zapewne twór wyobraźni Zakrzewskiego, ale jest prawdopodobne, że przywódcą Kurpiów w l. 1733–5 był ktoś z doświadczeniem wyniesionym z walk z l. 1704–8, 1711. Wersja o porwaniu narzeczonej K-y przez Szwedów i pozostaniu K-y w stanie bezżennym niezbyt pewna.

W grudniu 1733 r. płk A. J. Rybiński zaczął organizować zbrojne oddziały Kurpiów po stronie Stanisława Leszczyńskiego. W ruchu Kurpiów spotkamy się z elementami walki «za wiarę» („Pieśń o Konwie”) i zapewne przeciw «niedowiarkom» (tj. innowiercom: „Pieśń o Rechbinderze”). W napadach na dwory poza elementami walki klasowej mogły występować również elementy walki politycznej i rozbójnictwa. Jak się zdaje, Puszcza miała stale komendanta szlacheckiego (m. in. J. A. Rechbindera i Garwoskiego), ale prawdopodobnie siły Kurpiów posiadały jakąś autonomię. Puszcza stanowiła ważną bazę dla wypadów na sąsiednie obszary. Na przełomie 1733–4 r. Kurpie zadali porażkę 100 Rosjanom w Przasnyszu. K. wsławił się wypadami przeciw Sasom. Zapewne w czasie jednego z nich Kurpie pod wodzą K-y zostali rozbici przez Sasów (?) pod Jednaczewem. K-ę wziętego do niewoli stracono i tam pod Jednaczewem pochowano na uroczysku Rycerski Kierz albo Rycerka. Utożsamienie klęski Kurpiów pod Jednaczewem z klęską Stenflychta (w rzeczywistości w grudniu 1735 pod Zarębami, a więc koło Chorzel) i powiązania ze zdradą Rechbindera to niesłuszne domysły Zakrzewskiego, a lwia część informacji o samej bitwie to prawdopodobnie twory jego wyobraźni. Zapewne bitwa pod Jednaczewem miała miejsce po styczniu 1734 a przed czerwcem 1735: od schyłku maja 1735 r. losy Kurpiowszczyzny są dość dobrze znane, a działają wówczas przeciw niej głównie Rosjanie.

K. występuje także w powieści W. Czajewskiego (A. Chleboradzkiego) „Na kurpiowskim szlaku”, w wierszu W. Mackiewicza „Na rycerskim krzu”, w opowiadaniach H. Syski „Kurpik siedzi w lesie”. Wzniesiono K-ie pomniki: w r. 1922 w lesie jednaczewskim, zniszczony w czasie drugiej wojny światowej, w r. 1958 w Łomży.

 

Enc. Org., (Wójcicki K., Kurpie); W. Enc. Ilustr., (Zakrzewski A., Kurpie); – Baranowski B., Walka chłopów kurpiowskich z feudalnym uciskiem, W. 1951 s. 114–9, 150–1 (bibliogr. dziejów Kurpiowszczyzny w l. 1733–5); Chętnik A., S. K. bohater kurpiowski…, W. 1922 (egzemplarz w B. Uniw. Warsz. z poprawkami autora); Czajewski W., Kurpie, „Tyg. Illustr.” 1881 nr 295, 298; Majewski W., Walki Kurpiów ze Szwedami w dobie Wielkiej Wojny Północnej, „Kwart. Hist.” 1959 s. 404–24; Syska H., Nad błękitną moją Narwią, W. 1953 s. 70–3; – [Chevrieres I. G. de] D. C.***, Histoire de Stanislas I Roi de Pologne…, Francfort 1740 s. 115–7; Korespondencja Józefa Andrzeja Załuskiego 1724–1736, Wyd. B. S. Kupść, K. Muszyńska, Wr. 1967 s. 112, 517; Massuet P., Histoire de la dernière guerre…, Amsterdam 1736 P. 1 s. 351–5; Mittag J. G., Leben und Thaten Friedrich Augusti III…, Leipzig 1737 s. 578–9; – AGAD: Zbiór J. Przyjemskiego 3 f. 529, 532, 1261, 1293–4, 1342, 8 f. 208–210, 223, 234, 239–40; B. Jag.: rkp. 110 t. IV.

Wiesław Majewski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.