INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bohuszewicz Minkowski Stanisław (1751–1816), poseł z województwa mińskiego na sejm rozbiorczy w 1773 r. Ur. w majątku rodzinnym Litwa, w pow. ihumeńskim, był synem Mikołaja (ok. 1720 – 1756), strażnika połockiego, i Felicjanny Bykowskiej. Miał brata, Michała (1756–1826), chorążego mińskiego i szambelana dworu polskiego. Ojca stracił na burzliwym sejmiku mińskim w 1756 r.; uczęszczał do kolegjum szlacheckiego jezuitów w Wilnie. W r. 1773 mianowany był rotmistrzem woj. miń. i wkrótce potem jednomyślnie obrany posłem sejmowym razem z Tadeuszem Wołodkiewiczem, krewnym Rejtana. Dzielny i nieodstępny kolega sejmowy T. Rejtana i S. Korsaka, posłów nowogrodzkich, w walce przeciw A. Ponińskiemu, kuchmistrzowi kor., który za wolą państw rozbiorowych sięgał w tym sejmie po godność marszałka sejmowego. To zmaganie się z przemocą przedstawił B. w swym Liście… do Prześw. Województwa Mińskiego, zachowanym w aktach Arch. Państw. w Wilnie. W latach późniejszych był pułkownikiem wojska kor., potem sędzią ziem. mińskim; powszechnie ceniony i szanowany, piastował godność deputata na Trybunał Gł. Lit. w Wilnie w 1784 i 1792 r. Ożeniony był z Teresą Iwanowską; utracił wcześnie liczne potomstwo, m.in. córkę Faustynę (zm. 1873), właścicielkę majątku Hanusin, od r. 1819 żonę Atanazego Prószyńskiego (ok. 1775 – 1847), sędziego. B. zmarł 28 VIII 1817 w majątku Litwa. Spoczywa w kościele pofranciszk. w Iwieńcu, w woj. miń. Jego mowę pożegnalną podczas zamknięcia Trybunału zamieszczono w II t. »Mów wybornych«. Estreicher cytuje także anonimową Odezwę do skonfederowanych sejmujących Stanów, podpisaną L. S. (unikat w Bibl. Uniw. Warsz.). Treść wskazuje, że napisana była podczas sądów sejmowych w r. 1789 i 1790, które rozpatrywały z uchwały sejmu wielkiego grzechy Ponińskiego, broszura bowiem omawia walkę trzech wspomnianych posłów z Ponińskim, domagając się kary dla winnych i nagrody dla zasłużonych.

 

W. Enc. Il.; Słow. Geogr.; Estr.; Konczyńska W., Rejtan i Bohuszewicz na sejmie 1773 r., Wil. 1935; Plewako S. I., Rekonstrukcja płyty grobowej Bohuszewicz-Minkowskich w kościele św. Michała oo. franciszkanów w Iwieńcu, „Merkuriusz Tow. Plewaków” 2008 nr 2 s. 3.

Wanda Konczyńska

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.            

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.