INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Rudnicki h. Lis  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1989-1991 w XXXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rudnicki Stanisław h. Lis (zm. ok. 1630), sędzia ziemski kaliski, poseł na sejmy. Był synem Stanisława i Elżbiety z Koźmińskich, miał braci Feliksa i Świętosława (jezuitę).

Dn. 1 VII 1600 został R. mianowany cześnikiem kaliskim, 3 V 1604 wybrano go na podsędka kaliskiego (nominację otrzymał 9 VI t.r.), równocześnie pełnił funkcję surrogatora grodzkiego kaliskiego. Związany ze stronnictwem regalistycznym, po raz pierwszy posłował na sejm z sejmiku średzkiego w r. 1607, ponownie reprezentował Wielkopolskę na sejmie w r. 1609 i został na nim deputowany z izby do grona lustratorów dóbr królewskich na Rusi i Wołyniu. W r. 1612 marszałkował sejmikowi deputackiemit w Środzie. Wybrany 12 XI t.r. na sędziego ziemskiego kaliskiego otrzymał 5 I 1613 nominację królewską. T. r. zasiadał w Trybunale Kor. i był jego marszałkiem. W r. 1614 ponownie prezydował sejmikowi deputackiemu w Środzie, w styczniu 1615 sejmikowi przedsejmowemu, był także marszałkiem średzkiego sejmiku przedsejmowego w styczniu 1618 i wybrano go wówczas na posła na sejm. W sierpniu 1623 przewodniczył średzkiemu sejmikowi nadzwycz.

Po raz ostatni posłował R. z sejmiku średzkiego na sejm w r. 1624; kandydował na nim do laski marszałkowskiej, otrzymując równocześnie z drugim kandydatem – Sebastianem Wołuckim, star. grodowym rawskim, równą ilość głosów. Wywołało to długotrwałą dyskusję, zwłaszcza że zastępujący marszałka «starej laski» Paweł Marchocki i podkomorzy sandomierski Krzysztof Ossoliński głosowali jako ostatni z posłów, a nie – jak powinni – ze swoimi województwami. Fakt ten miał istotne znaczenie, gdyż przed zakończeniem głosowania prowadził w wyborach właśnie dwoma głosami Wołucki. Marchocki i Ossoliński poparli R-ego wyrównując szanse obu kandydatów. Wydarzenie to stało się precedensem do podjęcia przez posłów uchwały nakazującej oddawanie głosów z reprezentacjami sejmikowymi. Dotyczyć ona miała także marszałka «starej laski» i jego ewentualnego zastępcy. Marszałka wybrano ostatecznie, zgłaszając nowego kandydata Jana Łowickiego. R. został jedynie jednym z trzech deputatów wyznaczonych przez izbę do pomocy marszałkowi. Na zakończenie sejmu podpisał R. oświadczenie poselskie stwierdzające, że uczestniczący w sejmie posłowie «starali się załatwić to wszystko co bracia w domu im poruczyli…».

R. pisał się z Rudnik (w ziemi wieluńskiej), miał dobra w woj. kaliskim. W r. 1616 dzierżawił w pow. kaliskim wieś Kamionę, posiadał nadto dom i plac przy ul. Przygródek w Kaliszu. Pierwsza żona wniosła mu (ok. 1597) wsie Lutogniew i Osusz oraz folwark Konarzew i Szczerków w pow. pyzdrskim. Zmarł między 9 VII 1629 a 11 II 1631.

Był R. żonaty dwukrotnie: z Zuzanną Zaleską (zm. przed 1616), następnie z Ewą Zarembianką. Z pierwszego małżeństwa miał synów Feliksa i Jana, z drugiego – córkę Mariannę, zamężną za Jakubem Skrzypińskim.

 

Niesiecki, VIII; Uruski XV; Urzędnicy, I z. 2; – Buczacki L., Urzędy powiatowe w Wielkopolsce na przełomie XVI i XVII wieku, „Przegl. Hist.” T. 74: 1983 z. 3 s. 490; Filipczak-Kocur A., Senatorowie i posłowie koronni na sejmie 1607 roku, tamże T. 76: 1985 z. 2 s. 297; Opaliński E., Elita władzy w województwach poznańskim i kaliskim za Zygmunta III, P. 1981 s. 36; – Akta sejmikowe woj. pozn., I–II; Vol. leg., II 1682; – AGAD: Metryka Kor. t. 145 k. 182–182v., t. 148 k. 299–299v.; B. Czart.: rkp. 1630 k. 731; B. Kórn.: rkp. 201 k. 217–218 (diariusz sejmu 1624 r.); B. Raczyńskich: rkp. 73 k. 202–203; Deutsches Zentralarchiv w Merseburgu: Rep. 6 nr 36 fasz. 1; – Informacje Adama Bieniaszewskiego wg Materiałów Włodzimierza Dworzaczka w B. Kórn.

Włodzimierz Kaczorowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.