INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Strzyż (Strzeż, Strzesz, Striz, Strasz) h. Szaława      Jan STRZYŻ, +1575 - portret asortacyjny w - Bartosz PAPROCKI, Gniazdo cnoty ..., Kraków 1578, s.300 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: SD XVI.F.414 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Jan Strzyż (Strzeż, Strzesz, Striz, Strasz) h. Szaława  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2007-2008 w XLV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Strzyż (Strzeż, Strzesz, Striz, Strasz) Jan h. Szaława (zm. 1575), pisarz ziemski halicki, poseł sejmowy.

Pochodził z rodziny szlacheckiej osiadłej w ziemi lwowskiej. Miał brata Nikodema, który wg Bartosza Paprockiego odstąpił od katolicyzmu.

S. rozpoczął działalność publiczną posłując z ziemi halickiej na sejm piotrkowski 1562/3 r. W r. 1563 na sejmiku woj. ruskiego w Sądowej Wiszni został obrany posłem na sejm warszawski 1563/4 r. Podczas obrad nie przyłączył się do opozycyjnej grupy posłów ruskich, występujących przeciwko rewindykacji dóbr królewskich, poddał się rewizji nadań i 17 II 1564 okazał przed komisją rewizorską dokumenty wydane przez królów Władysława III i Kazimierza Jagiellończyka, na podstawie których w r. 1554 otrzymał od króla Zygmunta Augusta w dożywotnie użytkowanie królewszczyznę Goździecka Bania; komisja rewizyjna uznała nadanie za zgodne z prawem. S. reprezentował szlachtę woj. ruskiego na sejmie lubelskim 1569 r. Dn. 2 III t.r., po opuszczeniu sejmu przez Litwinów, podczas dyskusji posłów kor., poparł podkomorzego chełmskiego Mikołaja Sienickiego, domagającego się wówczas surowego potraktowania W. Ks. Lit.; 13 IV skrytykował ogłoszenie bez powiadomienia sejmujących edyktu „O wywołaniu monety”, zaaprobował natomiast wyznaczenie deputatów do zbadania kontrowersyjnych pozwów, odnoszących się do egzekucji dóbr. Być może w trakcie sejmu (lub wcześniej) uzyskał nominację na urząd pisarza ziemskiego halickiego, gdyż z tym tytułem podpisał akt unii. Jako poseł ziemi trembowelskiej (zapisany jako Stanisław Strasz, ale z przydaniem urzędu pisarza halickiego) wziął udział w sejmie warszawskim 1572 r.

Po śmierci Zygmunta Augusta S. uczestniczył 31 VII 1572 w zjeździe woj. ruskiego i podolskiego w Glinianach skąd wspólnie z wojskim halickim Mikołajem Kuropatwą został delegowany z ziemi halickiej do urzędu starościńskiego, aby przyjmować skargi pokrzywdzonej szlachty. Po wyjeździe z Polski króla Henryka Walezego był 28 VII 1574 na sejmiku woj. ruskiego we Lwowie i został powołany w skład sądu kapturowego ziemi halickiej. S. zmarł przed 26 X 1575, kiedy jako pisarz ziemski halicki wystąpił Prokop Raszko. Wg Paprockiego i Kaspra Niesieckiego był S. sędzią ziemskim halickim.

W małżeństwie z Anną, córką Jędrzeja Skarbka, która w r. 1578 posiadała Głuchowice w pow. lwowskim (być może wcześniej należące do S-a), miał S. syna Hieronima, sędziego ziemskiego halickiego (zm. przed 5 VI 1621) oraz córki: Zofię, żonę Jana Cieszanowskiego (wg Paprockiego i Niesieckiego) lub Jana Bełzeckiego (wg Wojciecha Hejnosza), Elżbietę, żonę Jakuba Glinki, i Jadwigę, żonę Jakuba Glinki lub Jana Bełzeckiego (obie informacje wg Niesieckiego). Po śmierci S-a wdowa poślubiła wojskiego lwowskiego Marcina Wilczka.

 

Niesiecki; Okolski, III 87; Paprocki, s. 218, 342 (poza indeksem); PSB (Bełzecki Bartłomiej); Urzędnicy, III/1; – Kaniewska I., Małopolska reprezentacja sejmowa za czasów Zygmunta Augusta 1548–1572, Kr. 1974 tabl. 13; Tokarz W., Ze studiów nad sejmem walnym za czasów Zygmunta Augusta (mszp. pracy doktorskiej w Arch. UJ) – Akta grodz. i ziem., XX 3, 18, 39; Akta Unii; Dnevnik ljublinskago sejma 1569 goda, Wyd. M. Kojalovič, Pet. 1569; Vol. leg., II 767; – B. Czart.: rkp. 1725 k. 167–8, rkp. MNKr. 136 s. 182.

Irena Kaniewska

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.