INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Selig  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1995-1996 w XXXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Selig (Zelig, Hermazelig, Hermozelig) Stanisław (zm. 1512), doktor medycyny i dekretów, profesor Uniw. Krak., humanista. Ur. w Krakowie, był synem mieszczanina Hermana i Magdaleny, karczmarki krakowskiej, która po śmierci męża wyszła za mąż za Jana Warpanskę, obywatela krakowskiego. S. był więc bratem przyrodnim Stanisława Warpańskiego (Seliga), organisty i budowniczego organów w Krakowie.

Immatrykulowany w Uniw. Krak. w r. 1465, bakalaureat uzyskał S. w r. 1468, magisterium sztuk wyzwolonych w r. 1478. Po promocji poświęcił się pracy nauczycielskiej, już 21 IV 1478 był rektorem szkoły Bożego Ciała na Kazimierzu, później seniorem Bursy Jerozolimskiej. W l. 1474–83 kilkakrotnie stawał przed sądem rektorskim pozwany w związku z burdami scholarów, w których często bywał stroną oraz z powodu kłótni z innymi magistrami. S. nie zaniedbywał kariery uniwersyteckiej, w której poprzez docenturę, kolegiaturę mniejszą w r. 1483, doszedł do członkostwa w Kolegium Większym, zostając w półr. zim. 1487 profesorem królewskim. Jako kolega większy potwierdzony jest w l. 1487–96. Równocześnie odbywał studia na Wydz. Lekarskim; w r. 1481 otrzymał stopień bakałarza, w r. 1488 – licencjata medycyny. Zajął się wkrótce praktyką lekarską (w r. 1492 również na Litwie), piastował godność dziekana Wydz. Lekarskiego.

Kolega ze studiów Jana Lubrańskiego, Mikołaja Czepiela i Jana Ursyna, należał S. do tego pokolenia młodych docentów Uniw. Krak., które dojrzewało umysłowo w l. 1470–75, kładąc podwaliny pod rozwój humanistyki polskiej. Sam nieproduktywny naukowo i literacko, przyczynił się walnie do propagandy nowego kierunku, objaśniając w l. 1487–92 z katedry uniwersyteckiej pisarzy klasycznych: Donata, Juwenalisa, Prudencjana, Owidiusza, Wergiliusza i Valeriusa Maximusa. Zainteresowania literaturą antyczną zbliżyły go do Konrada Celtisa i założonego przezeń tow. literackiego (Sodalitas litteraria Vistulana). Celtis poświęcił mu jedną ze swych ód (I 23) z tomu ,,Libri odarum quatuor…”, a następnie, m.in. za pośrednictwem Jana Sommerfelda, utrzymywał z nim korespondencję. Latem 1490, zapewne zachęcony przez M. Czepiela i J. Lubrańskiego, wyjechał do Włoch, gdzie przebywał jeszcze w początkach n.r.

Po powrocie do kraju zaczął S. gromadzić beneficja; miał kanonię płocką, prepozyturę kurzelowską, przed r. 1493 dostał archidiakonat uniejowski, między lipcem 1492 a październikiem 1493 został dziekanem kolegiaty Wszystkich Świętych w Krakowie, a w r. 1494 potwierdzony jest jako pleban w Modliborzycach. W l. 1495–6 był też kanonikiem w kolegiacie św. Floriana na Kleparzu. W r. 1497 ponownie wyjechał do Włoch; uzyskał w Rzymie doktorat dekretów w Sapienzy, a po śmierci Mikołaja Latowica (zm. 15 VIII 1499) został penitencjarzem w bazylice św. Piotra. W Rzymie nie bawił długo, do Krakowa wrócił na przełomie XV i XVI w. i natychmiast wszczął starania o kanonię doktorską w kapitule katedralnej krakowskiej. Zostały one uwieńczone powodzeniem: przed 25 VI 1501 otrzymał kanonię i prebendę krzesławską (Krzesławice, obecnie część Krakowa – Nowej Huty) przynoszącą dochód 59 grzywien. Natomiast został zapewne pozbawiony profesury zgodnie z uchwałą zgromadzenia ogólnego Uniw. Krak. z r. 1496, zabraniającą przyjmowania stopni w rzymskiej Sapienzy pod karą utraty kolegiatury i beneficjum, względnie zrezygnował sam, ponieważ nie figuruje odtąd w spisach profesorów uniwersytetu. Od listopada 1502 do końca r. 1504 był S. archidiakonem pszczewskim. Dn. 22 IV 1505 rozliczał się przed kolektorem kapituły poznańskiej jako jeden z subkolektorów «pieniędzy jubileuszowych», zebranych w Krakowie. Zmarł w Krakowie w r. 1512, przed 15 IV, kiedy to kanonikat i prebendę w kapitule krakowskiej otrzymał po nim Piotr Sienicki. Egzekutorem jego testamentu był M. Czepiel.

 

Barycz, Polacy na studiach w Rzymie; Jelicz A., Konrad Celtis na tle wczesnego renesansu w Polsce, W. 1956 s. 14–15, 44; Karbowiak A., Dzieje wychowania i szkól w Polsce, Lw. 1923 III; Lachs J., Kronika lekarzy krakowskich do końca XVI w., Arch. do Dziej. Liter., XII, Kr. 1910; tenże, Lekarze krakowskiej kapituły katedralnej, Kr. 1905 s. 12; Lewicka-Kamińska A., Renesansowy księgozbiór Mikołaja Czepla w Bibliotece Jagiellońskiej, Wr. 1956; Morawski, Historia UJ, II; Nowacki, Dzieje archidiecezji pozn., II 296; – Acta rectoralia, I; Album stud. Univ. Crac., I 181; Der Briefwechsel des Konrad Celtis, Hrsg. von H. Rupprich, München 1934; Conclusiones Univ. Crac.; Giedroyć, Źródła do dziej. medycyny; Liber diligentiarum; Michalewicz J., Michalewicz M., Liber beneficiorum et benefactorum Universitatis Jagellonicae, T. 5: Beneficia Universitatis Jagellonicae, pars 2, Kr. 1991 s. 9; Mon. M. Aevi, XIII (Acta capitulorum); Przybyszewski, Wypisy źródł. do dziej. Wawelu, [t. 2:] 1501–1515; Statuta nec non liber promotionum, s. 66; – Arch. Kapituły Katedralnej w Kr.: Acta Actorum, t. 2 k. 216, 275 v.; Arch. UJ.: rkp. 208 s. 6; B. Jag.: rkp. 5359 t. 11 k. 240.

Leszek Hajdukiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.