INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Sławiński h. Nałęcz  

 
 
ok. 1593 - 1661-11-12
Biogram został opublikowany w latach 1997-1998 w XXXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sławiński (Sławieński) Stanisław h. Nałęcz (ok. 1593–1661), ksiądz, kanclerz gnieźnieński. Był synem Jana z Wielkiego Sławna, i Anny Osieckiej.

S. uczył się w kolegium jezuickim w Poznaniu, a następnie został wysłany przez swego krewnego Wawrzyńca Gembickiego, bpa włocławskiego, na studia do Ingolstadtu. Wpisany 5 X 1615 studiował przez trzy lata. Ogłoszone tam drukiem w r. 1618 Theses ex universo philosophiae ambitu collectae oraz dysertację na zakończenie studiów Assertiones de […] iuris canonici articulis, personis, rebus ac iudiciis…, dedykował Gembickiemu, już wówczas prymasowi.

Dn. 11 VI 1621, jeszcze jako kleryk niższych święceń, został S. instalowany z prowizji administratora Jana Gnińskiego na kanonię fundi Krzesiny w kapitule katedralnej poznańskiej. Wkrótce otrzymał także kanonię łęczycką. Dn. 5 VII 1623 został mianowany przez Gembickiego kanonikiem w kapitule katedralnej gnieźnieńskiej. W r. 1632 był deputatem kapituły do Tryb. Kor. Dn. 12 VI 1636 objął, z prezenty bpa krakowskiego Jakuba Zadzika, prałaturę kanclerza w gnieźnieńskiej kapitule. Od r. 1637 miał tytuł sekretarza królewskiego. W r. 1638 był jednym z dwóch delegatów do nowego arcybpa gnieźnieńskiego Jana Lipskiego, by go prosić o jak najszybsze przybycie do Gniezna; 22 VIII 1639, podczas ingresu, powitał go w imieniu kapituły (Auspicatus ingressus…, P. 1639). Tytułował się wówczas sekretarzem królewskim. W r. 1643 reprezentował kapitułę na odprawionym przez prymasa Macieja Łubieńskiego prowincjonalnym synodzie w Warszawie (8 XI). Kapituła gnieźnieńska trzykrotnie proponowała arcybiskupowi kandydaturę S-ego na stanowisko biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego. Dn. 11 II 1650 wszedł do kapituły katedralnej krakowskiej na mocy prowizji bpa krakowskiego Piotra Gembickiego z 8 I t.r., instalowano go na kanonię fundi Topola dopiero 10 V t.r., gdy osobiście stawił się w kapitule, złożył wyznanie wiary i przysięgę kanonicką, 13 V ustanowił prokuratorów, którzy mieli zajmować się jego sprawami w związku z nieobecnością w Krakowie, 9 VII przydzielono S-emu dom kanonicki. W kapitule łęczyckiej nieco wcześniej awansował na archidiakona. Wielokrotnie (w l. 1634, 1635, 1642, 1645, 1646, 1648, 1649, 1650 i 1653) był deputatem kapituły na sejmy.

W r. 1653 S. odnowił w katedrze gnieźnieńskiej kaplicę zw. sufragańską (obecnie św. Stanisława); jego staraniem wstawiono nowy portal, kraty oraz nowy ołtarz z obrazem św. Stanisława biskupa, pędzla malarza z warsztatu Tomasza Dolabelli. Ustanowił na odprawianie codziennej mszy w tej kaplicy legat wieczysty w wysokości 10 tys. złp. S. zmarł w Gnieźnie 12 XI 1661, został pochowany w odnowionej przez siebie kaplicy, w której wmurowano poświęcone mu epitafium z czarnego i białego marmuru.

 

Portret trumienny S-ego w katedrze gnieźnieńskiej; – Estreicher; Korytkowski, Prałaci gnieźn., III; Łętowski, Katalog bpów krak., IV; Katalog zabytków sztuki w Pol., V z. 3; – Polacy na studiach w Ingolstacie, Wyd. P. Czaplewski, P. 1914; Receptiones ad […] episcopatum, praelaturas […] ecclesiae cathedralis Posnaniensis, Ed. R. Weimann, „Roczniki Tow. Przyjaciół Nauk. Pozn.” T. 35: 1909; Statuty kapituły metropolitalnej w Gnieźnie, Oprac. i Wyd. S. Librowski, „Archiwa. Biblioteki i Muzea Kośc.” T. 41: 1980 s. 306; Teki Dworzaczka, Kórnik-P. 1997 CD-ROM; – Arch. Archidiec. w Gnieźnie: Dypl. Gn. 896; Arch. Kapituły Katedralnej w Kr.: Acta actorum XIV s. 724–726, 735, 753; – Informacje Mariana Aleksandrowicza z Gniezna.

Halina Kowalska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.