INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Czarkowski     

Władysław Czarkowski  

 
 
1831-09-30 - 1863-07-29
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czarkowski Władysław (ok. 1827–1863), lekarz i powstaniec. Rodem z Podlasia, medycynę skończył w Uniw. Moskiewskim. Długie lata trudnił się prywatną praktyką lekarską w Łosicach na Podlasiu, gdzie w charakterze naczelnika okręgowego przed wybuchem powstania styczniowego brał wybitny udział w jego organizacji. Wreszcie na czele własnego oddziału ochotników ze szlachty zaściankowej uderzył 23 I 1863 na załogę rosyjską w Łosicach i w tymże dniu stoczył potyczkę pod Stokiem Lackim. Pod pseud. »Pióro« lub »Czajka«, dowodząc swoją partią, bił się ze zmiennym szczęściem kolejno pod Siemiatyczami, Międzylesiem i Mingosami. Rząd Narodowy mianował go naczelnikiem cywilnym pow. bialskiego. Pochwycony i poznany przez Rosjan w chwili przewożenia w przebraniu chłopskim ważnych dokumentów, na skutek wyroku sądu wojennego został stracony w Siedlcach 29 VII 1863.

 

Z pamiętnika Romana (Rogińskiego) 1859–63, Kr. 1898, 42; Kolumna Zygm., Pamiątka dla rodzin pol., Kr. 1868, I 40; Klukowski Z., Lekarze w powstaniu 1863 r. (»Arch. Hist. i Filoz. Medycyny«, P. 1926, IV 190).            

Michał Brensztejn

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.