INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Adolf Abicht     
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Abicht Adolf (1793–1860), prof. medycyny ur. w Erlangen. Małym chłopcem przybył do Wilna z ojcem Janem, powołanym tu na katedrę filozofji, acz Niemiec z pochodzenia, chował się więc odtąd w środowisku polskiem. Po ukończeniu gimnazjum, studjował nauki przyrodnicze, literaturę grecką i rzymską, wreszcie medycynę, uzyskując w 1816 doktorat medycyny, poczem posłany został do Johanniszkiel na Żmudzi, gdzie zarządzał szpitalem zależnym od Uniwersytetu. Po odbyciu podróży naukowej po Francji i Niemczech pracuje od 1823 w Wilnie pod Herberskim, jako pomocnik prof. kliniki terapeutycznej. W 1825 mianowany został adjunktem przy katedrze patologji ogólnej, a w 1827 prof. zwycz., w którym to charakterze przeszedł do Akademji Medyko-Chirurgicznej. Oprócz patologji wykładał i terapję ogólną, ponadto w ostatnim roku istnienia Uniwersytetu i potem w Akademji historję medycyny. Zachowały się częściowo jego Praelectionum pathologiae generalis libri duo, Vilnae 1831, litogr. Wykładowcą miał być dobrym, jako pracownik naukowy był przeciętny. Napisał, prócz rozprawy inaug. De intestinorum coarctatione, kilka prac, jak Tablice synoptyczne trucizn, 1823, Institutiones therapiae generalis, 1840 itd. Po zamknięciu Akademji pozostał w Wilnie, trudniąc się praktyką lekarską. Zmarł 3 VIII 1860.

 

Bieliński, Hist. Uniw. Wil. Kr. 1899; Mirovič A., Deutsche Gelehrte an d. Univ. Wilna (1578–1831), Deutsche wiss. Z. f. Polen 1933, 93–122; Portret w Alb. Nowin lekarskich, ser. II, tabl. IV.

Tadeusz Bilikiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt Szczęsny Feliński

1822-11-01 - 1895-09-17
święty
 

Jan Potocki h. Pilawa

1761-03-08 - 1815-12-23
powieściopisarz
 

Kazimierz Wojniakowski

1771 lub 1772 - 20.01 lub 20.12.1812
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.