INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Aleksander Izenszmid-Milbitz     

Aleksander Izenszmid-Milbitz  

 
 
1800-08-20 - 1833-06-17
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Izenszmid (Izenschmidt, Izensmid) -Milbitz Aleksander (1800–1883), powstaniec 1831 r., generał w służbie włoskiej. Ur. 20 VIII w Kurszanach w pow. wiłkomierskim, był synem Aleksandra i Karoliny z Kossowskich. W r. 1816 wstąpił na ochotnika do pułku wołyńskiego jazdy w korpusie litewskim, gdzie po 10 latach dosłużył się stopnia kapitana. Wziąwszy dymisję w r. 1829, został nadleśnym lasów rządowych w Wiłkomierzu. Przystąpił do powstania listopadowego, sformował ze służby leśnej jazdę w swym powiecie i stanął na jej czele. Bił się pod Prestowianami i Powendeniem; dwukrotnie ranny, przekroczył granicę pruską z korpusem Giełguda jako major 6 p. strzelców konnych. Stopień podpułkownika i krzyż oficerski wpisano mu do stanu służby po zakończeniu kampanii.

W r. 1832 I. należał w Avignon do Rady Zakładowej jako gorliwy stronnik partii wojskowej, tzw. patrontaszy. W r. 1833 zaciągnął się do Legii portugalskiej, organizowanej przez gen. Bema. Po rozchwianiu się tego przedsięwzięcia osiadł w Paryżu i w l. 1838–40 uczęszczał do Szkoły Górniczej, a w 1842–3 jako ekstern do Szkoły Sztabu Generalnego. Zarobkował grywając wieczorami w orkiestrze teatralnej. W tym czasie zbliżył się do gen. Rybińskiego i w r. 1840 złożył na jego ręce 2 memoriały dla rządu francuskiego o możliwościach powstania na Litwie. W r. 1848 występował w roli szefa sztabu przy Rybińskim jako fikcyjnym «wodzu» armii polskiej; z tego tytułu prowadził rokowania z rządami tymczasowymi w Mediolanie i Wenecji o utworzenie legionu polskiego we Włoszech. W kwietniu 1849 r. wstąpił w służbę Republiki Rzymskiej, objął dowództwo 4. brygady piechoty i bił się u boku Garibaldiego pod Velletri. W obronie Rzymu odznaczył się przy Ponte Molle i Monti Parioli; awansował też na generała brygady.

Po kapitulacji Rzymu objął dowództwo nad ostatkami Legionu Mickiewicza i drogą morską udał się z nimi do Grecji w złudnej nadziei przedostania się na Węgry. Bawiąc w Atenach zabiegał o wsparcie dla internowanych legionistów, utrzymywał się zaś jako dyrektor założonej przez siebie ujeżdżalni. W r. 1852 został wydalony z Grecji na żądanie posła rosyjskiego. Osiadł na Malcie, gdzie ożenił się z Różą de Briffa i trudnił się podobno handlem. W r. 1854 wyprawił się do Salonik z myślą odegrania jakiejś roli w wojnie krymskiej, ale rychło wrócił na Maltę. W r. 1859 szukał na próżno służby w armii sardyńskiej. Dn. 13 VII 1860 r. stawił się w Palermo do dyspozycji Garibaldiego. Mianowany dowódcą 16 dywizji, odbył kampanię neapolitańską, broniąc m. in. pozycji S. Maria di Capua w toku bitwy nad Volturno. W r. 1862 przeszedł do armii włoskiej w randze generała-majora; odznaczony wielu orderami, przeniesiony został w stan spoczynku w r. 1871. We Włoszech używał przeważnie nazwiska Milbitz; podawał się różnymi czasy za hrabiego lub barona. Zmarł w Turynie 17 VI 1883 r. Córka Aleksandryna przekazała jego papiery (m. in. dziennik kampanii 1860 r.) do miejscowego archiwum.

 

Lewak – Więckowska, Zbiory B. Rap. Katalog.; – Colombo A., Il Generale A. I. de Milbitz nel Risorgimento Italiano, VII Congrès Intern. des Sc. Hist., Résumés, W. 1933 I 213 n.; Frejlich J., Legion jen. J. Bema, W. 1912 s. 117; Gadon L., Emigracja polska, Kr. 1902 III; Mickiewicz W., Mémorial de la Légion polonaise de 1848, Paris 1910 III 311–403, 430 n.; Przewalski S., Gen. Maciej Rybiński, Wr. 1949; – Krosnowski A., Almanach de l’émigration polonaise, Paris 1846; Wrotnowski F., Zbiór pamiętników o powstaniu Litwy w r. 1831, Lipsk 1875 s. 123; – Muz. Mickiewicza w Paryżu: rkp. 866, 871, 874, 1035; B. Ossol.: rkp. 3808; B. Pol. w Paryżu: rkp. 470.

Stefan Kieniewicz

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.