INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander  

 
 
XIV w. - przed 1411
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Aleksander († przed 1411), pierwszy biskup łaciński w Kamieńcu Podolskim. Kiedy papież Urban VI, wskutek prośby książąt Podola, Konstantego i Bazylego Korjatowiczów, o utworzenie w Kamieńcu biskupstwa łacińskiego polecił w czasie 1379–1385 legatowi Dymitrowi, arcybiskupowi ostrzyhomskiemu. zbadanie tej sprawy, wskazał mu zarazem w swem piśmie jako kandydata na tę stolicę niejakiego A. Był to właśnie, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa, ów pierwszy biskup kamieniecki, Aleksander, który, jak się papież wyraził, na Podolu dłuższy czas przebywał i chwalebnie działał. Z życia jego wiadomo tylko, że 19 VI 1406 bawił wraz z plebanem kamienieckim we Lwowie na zjeździe biskupów czy synodzie prowincji metropolitalnej halickiej. Zmarł przed r. 1411, gdyż w grudniu 1410 toczyła się już w kurji papieskiej sprawa mianowania jego następcy.

 

Abraham Wł., Założenie biskupstwa łacińskiego w Kamieńcu Podolskim. Księga pamiątkowa ku uczczeniu 250 rocznicy założenia Uniwersytetu Lwowskiego przez króla Jana Kazimierza, Kr. 1911, s. 25.

Władysław Abraham

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wincenty Kot h. Doliwa

około 1395 - 1448-08-14
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.