INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Michał Kuropatnicki h. Nieczuja  

 
 
brak danych - po 1696
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kuropatnicki Andrzej Michał h. Nieczuja (zm. po 1696), poseł na sejmy, kasztelan biecki. Rodzina wywodziła się z Kuropatnik koło Brzeżan w ziemi lwowskiej. Był synem Andrzeja i Zofii Stamirowskiej, bratem Hieronima (zob.). W r. 1666 i n. służył w wojsku kor. jako rotmistrz królewski. Posłował na sejm z sejmiku halickiego w. l. 1665 i 1672, a z ziemi lwowskiej w r. 1673. Był też marszałkiem sejmiku ziemi lwowskiej w r. 1668, a dwukrotnie ziemi halickiej w r. 1671. Pełnił również różne funkcje w ziemi lwowskiej, np. w r. 1662 administratora czopowego, a w r. 1668 sędziego kapturowego. Za te usługi sejmik wiszeński domagał się dla niego w r. 1669 zwrotu kosztów za zniszczenie mu wsi Płotyczy koło Podhajec i przywileju na myto na Strypie. W okresie konfederacji gołąbskiej w październiku 1672 r. przebywał w wojsku pod komendą hetmana Jana Sobieskiego; z jego rozkazu jeździł jako plenipotent wojska kor. do obozu konfederatów dla pertraktacji. Ale potem pogodził się z obozem królewskim, bo w akcie wspomnianej konfederacji, uchwalonym pod Gołębiem, figuruje jako deputat z Małopolski w komisji do podziału hibern przy hetmanach. Potem często występował w różnych funkcjach na terenie pow. bieckiego w Małopolsce. A więc w r. 1675 był duktorem i rotmistrzem pospolitego ruszenia szlachty owego powiatu, które zgromadziło się 19 VIII 1675 r. między Trzcinicą a Przysiekami przeciw Turkom. Za zasługi i w nagrodę za utracone dobra w ziemi lwowskiej i halickiej sejmik proszowski z końcem t. r. proponował wyliczyć K-emu 10 000 zł. Dn. 4 II 1676 r. został mianowany kasztelanem bieckim, ale niczym nie wyróżnił się w senacie; na sejmach uczestniczył doraźnie w różnych komisjach, np. w r. 1676 w komisji granicznej od Śląska lub w 1678 od Węgier.

K. był dziedzicem majątków w pow. jasielskim: części wsi Tarnowca, Glinika Polskiego, Brzozówki, Sądkowej, Tarnowieczka i Wrocanki, oraz Płotyczy koło Podhajec. Był żonaty od r. 1664 ze skarbnikówną bracławską Marcybellą Łaszczówną, z którą miał syna Jana Gabriela, również kasztelana bieckiego, oraz dwie córki: Mariannę, najpierw za Adamem Stadnickim, a potem za Aleksandrem Chlewickim, oraz Dorotę, za Stefanem Rzeczyckim. Żył jeszcze w r. 1696, gdyż procesował się wówczas o Okuniów. Został pochowany wraz z żoną w rodzinnym Tarnowcu koło Jasła.

 

Boniecki; Uruski; – Garbacik J., Ostatni kasztelan biecki i jego siedziba w Tarnowcu, w: Studia z dziejów Jasła i powiatu jasielskiego, Kr. 1964; tenże, Tarnowiec, gmina zbiorowa powiatu jasielskiego, Kr. 1938 s. 62–3; Przyboś A., Konfederacja gołąbska, Tarnopol 1936; tenże, Udział szlachty bieckiej w życiu politycznym Rzeczypospolitej w XVI i XVII w., w: Nad rzeką Ropą, Kr. 1968 s. 251; – Akta sejmikowe woj. krak., IV; Lauda sejmikowe halickie, Wyd. A. Prochaska, Lw. 1931, Akta grodz. i ziem., XXIV; Lauda wiszeńskie 1648–1673, Wyd. A. Prochaska, Lw. 1911, Akta grodz. i ziem., XXI; Pamiętniki historyczne, Wyd. L. Hubert, W. 1861 I 187; Vol. leg., V 335, 361; Arch. Państw. w Kr.: Castr. Biec. 199 s. 370–372, (nominacja na kasztelana).

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.