INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Sienieński z Sienna i Rymanowa, zw. też Gołogórskim, h. Dębno  

 
 
brak danych - 1494-01-13
Biogram został opublikowany w latach 1996-1997 w XXXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sienieński Andrzej z Sienna i Rymanowa, zw. też Gołogórskim, h. Dębno (zm. 1494), podkomorzy sandomierski. Był jednym z jedenastu synów Dobiesława z Oleśnicy i Sienna, woj. sandomierskiego (zob. Oleśnicki Dobiesław), i Katarzyny z Goraja, bratem Jana z Sienna i Oleska (zob.), arcybpa gnieźnieńskiego Jakuba z Sienna (zob.), Pawła z Sienna (zob.), Mikołaja i Dymitra Sienieńskich (zob.) oraz bratem stryjecznym kard. Zbigniewa Oleśnickiego (zob.).

Przed r. 1462 S. ożenił się z Katarzyną z Gołogór w ziemi lwowskiej, córką Mikołaja, kaszt. halickiego, a siostrą Elżbiety, żony Mikołaja Odrowąża ze Sprowy, co związało go na trwałe ze szlachtą czerwonoruską. W r. 1464 podpisał S. akt konfederacji szlachty ziemi lwowskiej, żydaczowskiej i miasta Lwowa wymierzonej przeciw samowoli Andrzeja Odrowąża ze Sprowy, star. generalnego ruskiego, łamiącego przywileje miast i szlachty ruskiej. W r. 1467 S. był określany jako urzędnik grodu lwowskiego (officialis castri Leopoliensis), a jego częsta obecność w sądach grodzkich i ziemskich Lwowa (także jako opiekuna prawnego procesujących się stron) świadczy, że znał się na prawie i procesie sądowym. Wybitniejszej roli politycznej nie odegrał, dopiero w r. 1487 otrzymał urząd podkomorzego sandomierskiego i sprawował go prawdopodobnie aż do śmierci.

Był S. człowiekiem bardzo zamożnym. Oprócz dóbr gołogórskich wniesionych w posagu przez żonę, był właścicielem włości po matce, tj. Rymanowa z wsiami Wisłoczkiem, Głębokiem i Sieniawą w ziemi sanockiej, których posiadanie poświadczył mu Kazimierz Jagiellończyk (1472). W ziemi sandomierskiej odziedziczył S. po ojcu i braciach miasto Sienno z przyległościami oraz Chruszczynę (Chruślinę) w ziemi wiślickiej (1482). Często pożyczał królowi pieniądze, uzyskując w zamian dzierżawę królewszczyzn i ceł w ziemi halickiej i na Podolu. Dzierżawy te, jak i cło złoczowskie zastawiał z kolei u teścia Mikołaja z Gołogór. Często procesował się o granice dóbr z sąsiadami, dokonywał też najazdów na ich dwory. Utrzymywał S. kontakty handlowe z mieszczaństwem lwowskim oraz prowadził interesy z bratankiem Piotrem (synem Jana), dziedzicem Oleska; m.in. w r. 1483 za 300 fl. węgierskich, zastawił mu dobra Załośce, Swyszeń i Łukowiec. Zmarł 13 I 1494.

Z żony Katarzyny z Gołogór pozostawił S. synów: Jana (zob.) i Wiktoryna (zob.), którzy od dziedzicznego Sienna przyjęli nazwisko Sienieńskich.

 

Boniecki, VI 212; Dworzaczek, tabl. 107; Paprocki: Żychliński, VIII; Urzędnicy, IV/1; Rymanów, Dzieje miasta i zdroju, Pod red. F. Kiryka, Rymanów 1985 s. 79–80; – Akta grodz. i ziem., II, VI, VII, XII, XV, XVI; Katalog dokumentów pergaminowych Biblioteki Czartoryskich w Krakowie, Cz. 1: 1184–1506, Oprac. W. Szelińska, J. Tomaszewicz, Kr. 1975 nr 670; Matricularum summ., I; Starod. prawa pol. pomn., II nr 4415.

Feliks Kiryk

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.