INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Anna Bacciarelli      Anna Bacciarelli, frag. miniatury ze zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu. nna - źródło kopii cyfrowej: Wikimedia Commons

Anna Bacciarelli  

 
 
ok. 1770 - 1818
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bacciarelli Anna (ok. 1770–1818), malarka minjaturzystka, córka Marcelego Bacciarellego i Fryderyki Richter, minjaturzystki. Po rodzicach odziedziczyła wszechstronne uzdolnienie artystyczne. Umiejętnym i pięknym śpiewem urozmaicała zebrania u króla Stanisława Augusta. Jako malarka, uczennica matki swej, wykonała wiele minjaturowych cacek, nie pozbawionych artystycznej wartości. Zdaniem Rastawieckiego miała być egzaltowana i smutno zakończyła życie w Odechowie, w Sandomierskiem, gdzie w ołtarzu znajduje się obraz Zwiastowanie N. M. P. jej pędzla. Rastawiecki posiadał jej dwie minjatury: Portrecik pani Wittowej (Greczynki), późniejszej Szczęsnowej Potockiej, i Nieznanej kobiety w stroju tureckim i z zawojem na głowie. Na wystawie retrospektywnej w Warszawie r. 1898 były i inne jej portreciki męskie i kobiece, między niemi wizerunek Stanisława Augusta z klepsydrą w ręku podczas burzy, który jest kopją alegorycznego obrazu Marcelego Bacciarellego. B. zmarła w r. 1818 w Odechowie (pow. radomski).

 

Rastawiecki, Słownik malarzów polskich; Słown. Artystów Pol., I; Mycielski, Dzieje malarstwa polskiego, 1760–1880; Gomulicki W., Luźne karty z dziejów malarstwa polskiego, »Tyg. Il.« 1898, I 467, II 689.

Helena d’Abancourt

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.