INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Fryderyka Bacciarelli (z domu Richter)      (Joanna Julianna) Fryderyka z Richterów Bacciarelli, wizerunek na podstawie portretu wykonanego przez nieznanego autora, według obrazu Macello Bacciearellego, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Fryderyka Bacciarelli (z domu Richter)  

 
 
1733-05-21 - 1809-02-26
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bacciarelli Fryderyka (1733–1809 lub 1812), minjaturzystka, z domu Richter, urodziła się w Dreźnie 21 V 1735. W r. 1755 wyszła zamąż za bawiącego u dworu malarza, Marcelego B. i z nim w rok później udała się do Warszawy. Tutaj dalej poświęciła się malowaniu bardzo cenionych minjatur. W r. 1759 August III w dowód uznania obdarzył ją patentem nadwornej malarki. W l. 1761–1765 bawiła z mężem w Wiedniu, skąd powróciła z nim w r. 1765 na stałe do Warszawy. Zmarła w r. 1812. Pochowana jest wraz z mężem w katedrze warszawskiej, gdzie na nagrobku umieszczono jej portret według oryginału Graffa. Fryderyka B. wykonała ołówkiem wiele kopij obrazów z galerji drezdeńskiej, które potem sztychowano w Paryżu; znany też jest jej portret Stanisława Augusta w medaljonie, unoszonym przez orła, który w r. 1775 (a nie, jak pisze Rastawiecki, 1765) rytował Demarcenay, czy też Marcenay de Ghy.

 

Wspomnienie o niej przez Fr. Bacciarellego syna w »Rozmaitościach do Gaz. Korresp. Warsz.« 1919, nr 41; Rastawiecki, Słownik malarzy, I; Słown. Artystów Pol., I; Portalis i Beraldi, Les Graveurs du XVIII siècle, Paris 1882, III (ob. pod Marcenay de Ghy); GomulickiW., Luźne karty z dziejów malarstwa polskiego, »Tyg. Il.« 1898, I 467.

Helena d’Abancourt

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.