INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Anna Charczewska (z domu Krasicka)  

 
 
1762 - 1806
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Charczewska Anna (1762–1806), iluminatorka, córka Antoniego Krasickiego i Róży z Charczewskich, bratanica bpa Ignacego Krasickiego, zamężna za Michałem Charczewskim, ur. w Dubiecku, autorka nie bez talentu rysowanych ilustracji do »Monachomachii« (w Gabinecie rycin Uniwersytetu Warszawskiego, teka 177, nr 54–9, oraz w autografie »Monachomachii« w archiwum kapitulnym w Fromborku). Inne jej prace, trzy rysunki, tudzież pięć rycin, w zbiorze graficznym Biblioteki Gw. Pawlikowskiego (nr 84–8, 123–5), korespondencja z Stanisławem Augustem w Muzeum ks. Czartoryskich, rkp. 732.

 

Chłędowski K., Dwa pokolenia (Z przeszłości naszej i obcej, Lw. 1935, 361); Rastawiecki E., Słownik rytowników polskich, P. 1886, 21; Fox M., Diariusz z Heilsberga, Kr. 1898; Bernacki L., I. Krasicki, cz. I 112–3.               

Ludwik Bernacki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.