INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ignacy Dominik Fijałkowski     

Ignacy Dominik Fijałkowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fijałkowski Ignacy Dominik h. Ślepowron (1783–1855), lekarz ginekolog, profesor Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Ur. się 13 VII w Andrychowie (dzisiejsze woj. krakowskie). Po skończeniu szkół miejscowych oddany został do znanego kolegium pijarskiego w Podolińcu na Spiszu. W r. 1800 studiował filozofię w Zamościu. W r. 1801 przeniósł się do Wiednia, gdzie przez rok poświęcił się filozofii, a następnie teologii. Wreszcie oddał się studiom medycznym i w r. 1809 uzyskał w Uniwersytecie Wiedeńskim stopień doktora medycyny, a następnie chirurga. W tymże roku przyjechał do Warszawy i objął obowiązki lekarza w szpitalu św. Rocha. Wkrótce potem został mianowany naczelnym lekarzem I dywizji wojska polskiego Księstwa Warszawskiego. Na własną prośbę otrzymał dymisję z wojska 31 I 1812. Od 1 X 1813 objął zarząd szpitala Dzieciątka Jezus. Zawsze interesował się sprawami naukowymi i już w r. 1810 nawiązał żywy kontakt z Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Warszawie, czytając na jego posiedzeniu swoją rozprawę. W r. 1812 mianowany został członkiem przybranym, a w r. 1819 członkiem czynnym tegoż Towarzystwa. W ll. 1817–18 odbył podróż naukową do Włoch, Szwajcarii, Francji, Anglii, Holandii i Niemiec. Dobra znajomość języków: łaciny, francuskiego, angielskiego, niemieckiego i włoskiego pozwalała mu na utrzymywanie kontaktu z nauką zachodnio-europejską. Należał też do gorliwych członków Towarzystwa Przyjaciół Nauk, zasilając je własnymi rozprawami, bądź też referując dzieła napisane w językach obcych. Interesował się również popularyzacją wiedzy medycznej i 3 V 1819 Towarzystwo Przyjaciół Nauk przyznało mu medal złoty za najlepszą rozprawę przeznaczoną dla ludu, a poświęconą elementarnym wiadomościom z dziedziny higieny (drukowana w Warszawie 1819). W r. 1818 mianowany został asesorem w Radzie Ogólnej Dozorczej Szpitalów Królestwa Polskiego. W tymże roku ubiegał się bezskutecznie o katedrę kliniki terapeutycznej, a następnie położnictwa w Uniwersytecie Warsz.; otrzymał tę ostatnią dopiero w r. 1823. Jednocześnie był dyrektorem Kliniki Położniczej Uniwersytetu i przełożonym Szkoły Akuszerek. W r. 1834 został członkiem Rady Lekarskiej oraz dyrektorem Instytutu Położniczego, połączonego ze Szpitalem Dzieciątka Jezus. Dosłużywszy się emerytury osiadł na wsi w Zawidzu pod Mławą, gdzie zmarł 25 VIII 1855. Był członkiem Towarzystwa Lekarskiego warszawskiego i wileńskiego oraz Towarzystwa Nauk Fizycznych, Chemicznych i Przemysłowych w Paryżu. Odznaczony został orderem św. Stanisława II kl. i Włodzimierza IV kl. Pozostawił opinię człowieka bardzo ambitnego, o dużej erudycji. Bibliografię jego prac, dotyczących przede wszystkim ginekologii, podaje Kośmiński.

 

Enc. Org.; W. Enc. Il. ; Bieliński, Uniw. Warsz. I–III; Kraushar, Towarzystwo Przyjaciół Nauk (II, 275 portret); Gąsiorowski, Zbiór wiadom. III–IV.

Maria Manteufflowa

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Roman Chociszewski

1837-02-28 - 1914-11-11
pisarz ludowy
 

Leon Henryk Kapliński

1826-05-04 - 1873-03-01
malarz
 

Józef Maria Grassi

1757-04-22 - 1838-01-07
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Bolesław Michał Rusiecki

1824-09-29 - 1913-01-31
malarz
 

Kajetan Hryniewiecki

brak danych - 1796-04-27
wojewoda lubelski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.