INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Antoni Bądzkiewicz      Antoni Bądzkiewicz, wizerunek na podstawie ryciny z XIX w.

Antoni Bądzkiewicz  

 
 
ok. 1831 - 1893-07-04
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bądzkiewicz Antoni († 1893), pedagog, historyk literatury. Pochodził z Mińszczyzny, urodził się około r. 1831. Gimnazjum kończył w Mińsku. W r. 1849 wstąpił na Uniwersytet Kijowski; tam najpierw studjował medycynę, potem przeniósł się na wydz. filolog. Ukończywszy uniwersytet, trudnił się przez lat kilka guwernerką prywatną. Po zdaniu egzaminu konkursowego w r. 1857 został profesorem jęz. pol. w gimn. w Wilnie. W r. 1864 przeniósł się do Piotrkowa, w r. 1867 do Warszawy, gdzie w II gimn. (później zamienionem na III) wykładał język polski i literaturę polską. Chociaż od utworzenia Okręgu Naukowego Warszawskiego (1868) rusyfikacja szkół w Król. Kongr. postępowała szybko, i obowiązywał na lekcjach język rosyjski, B. do końca swej pracy w gimn. nie przestał wykładać po polsku. Lekcje jego, opracowywane sumiennie i oparte na rzetelnej wiedzy, były bardzo cenione przez młodzież. W ówczesnem siedmioklasowem gimnazjum kończył się ich wykład w klasie VI. Młodzież organizowała więc w mieszkaniach prywatnych lekcje dopełniające, pozaszkolne, które B. prowadził bezinteresownie, twierdząc, że spełnia tylko swój obowiązek. W okresie rusyfikatorskiej działalności Apuchtina, kuratora Okr. Nauk. Warsz. (1879–1897), nękany atmosferą szpiegostwa i donosicielstwa, nie czekając na wysłużenie emerytury, podał się B. do dymisji (1882/3). Po ustąpieniu z posady rządowej wykładał przez lat kilka w Szkole Technicznej Drogi Żel. Warsz.-Teresp., gdzie przed skupem kolei przez rząd ros. panowały stosunki liberalniejsze. Skoro i tam dotarły ustawy rusyfikacyjne, musiał opuścić ten zakład. Odtąd pracował jedynie w szkole W. Górskiego i dawał lekcje prywatne. Pomimo wyczerpującej pracy nauczycielskiej pisywał wiele. Artykułami treści pedagog., histor.-kryt., liter. i nawet etnogr. zasilał prawie wszystkie poważniejsze czasopisma polskie. Zamierzał opracować rys systemów wychow. w Polsce, lecz zdołał wykończyć i ogłosić tylko fragmenty (Życiorysy Al. Zdanowicza, »Tyg. il.« 1868, M. Homolickiego, Komenjusza). Z obszerniejszych dzieł dydaktycznych B-a wymienić należy: Teorję poezji w związku z jej historją (I wyd. 1867, II wyd. 1875), w której dał szczegółowy obraz prozodji polskiej, oraz Wypisy polskie (1882–3) odznaczające się doborem i obfitością materjału. Z prac literacko-krytycznych B-a pierwszorzędną wartość zachowały po dzień dzisiejszy studja o R. W. Berwińskim (Ateneum 1887, potem odb.) i K. Ujejskim (Kr.–Petersburg 1893), oparte o materjał źródłowy i dające poza tłem ogólnem, szczegółami biograficznemi i psychologicznemi, oraz genezą utworów danego pisarza, sumienną analizę wartości językowych i stylistycznych, na które B. kładł zawsze duży nacisk w swych wykładach. Zmarł 4 VII 1893 nieledwie że w niedostatku. Trochę mizantrop, bardzo niezależny, przeżył bez żadnych kompromisów męczeński, beznadziejny prawie okres ucisku narodowego, szerząc wytrwale znajomość i umiłowanie polskiego języka i literatury.

 

»W. Enc. Il.«; »Tyg. Il.« 1893, nr 184 s. 28; Wspomnienia jednego z uczniów, B. Dyakowskiego; wspomnienia osobiste.

Marja Dynowska

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.