INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bauman Antoni (1788–1861), ur. w Warszawie 5 II. W r. 1812 wstąpił do korpusu inżynierów Ks. Warszawskiego, za Kr. Kongresowego dosłużył się stopnia porucznika (1822). Z wojska usunięty 1 VI 1832 r., wstąpił do służbę cywilną 8 XI 1832 jako poborca podatkowy kasy powiatu augustowskiego. Na stanowisku tem przebywał do roku 1857, w którym uzyskał emeryturę. Zmarł w 1861 roku. B. zgłosił w r. 1843 Paskiewiczowi wielki projekt ubezpieczeń społecznych pt. Pomysł do projektu utworzenia towarzystwa ogólnego zabezpieczenia osób tak cywilnych jak i wojskowych, składającego się z trzech oddziałów, to jest zapomogi, emerytalnego i konserwacyjnego, a to dla zupełnego zapobieżenia żebractwu i włóczęgostwu, w klasie niższej ludu praktykowanemu. Projekt ten, tworzący cały tom, zaginął. Treść jego znamy pośrednio. Mimo całej nierealności projektu i zlekceważenia go przez współczesnych krytyków, zawiera on dwie istotne idee, świadczące o dużej intuicji autora, idee wczesne, mierząc nawet europejską skalą: pojęcie ubezpieczeń społecznych scalonych i oparcie się o przymus w realizacji.

 

Krzeczkowski K., Projekt ubezpieczeń społecznych z epoki paskiewiczowskiej, »Ekonomista« 1930, zesz. II, 134–140; tenże, Rozwój ubezpieczeń publicznych w Polsce, W. 1935, II, cz. I, 468–470.

Konstanty Krzeczkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Unger

1817-04-13 - 1874-02-20
wydawca
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.