INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Bauman  

 
 
1809 - ok. 1895
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bauman Antoni (ur. 1809), budowniczy, urodzony w Łańcucie, syn budowniczego i sztukatora Fryderyka i Małgorzaty de Bellai. Od r. 1817 przebywał we Lwowie. Nauki początkowe pobierał w lwowskiej szkole jezuitów, gdzie lekcyj rysunków udzielał Niemiec austr. Drake. Jako młody elew budownictwa pomagał ojcu w jego licznych pracach budowlanych i sztukatorsko-rzeźbiarskich we Lwowie i na prowincji. W wieku późniejszym wykonywał prace budowlane prawie wyłącznie dla Potockich. W Łańcucie nie »przeistoczył«, lecz tylko zmienił nieco i odnawiał romantyczno-gotyckie fasady zamku, wykonane na pocz. XIX w., według planów Grismaiera i Aignera, przez jego ojca Fryderyka. Neogotyckie ozdoby fasad i pewnych wnętrz zamku, oraz dawnej bibljoteki, bocznej bramy parkowej i mostu wjazdowego usunięto bez śladu dopiero podczas ostatniej, gruntownej restauracji zamku przez architektów Pio i Bauquet, w latach od 1894–1905. Reminiscencje neogotyku baumanowskiego pozostały jedynie w zameczku obok głównej, nowej bramy wjazdowej do parku.

Z drugim ordynatem łańcuckim, a ministrem i premjerem austr. Alfredem Potockim jeździł B. do Wiednia, gdzie zasięgał rad i wskazówek u tamtejszych architektów nadwornych co do przebudowy fasad pałacu w Krzeszowicach według projektu Schinkla, oraz kaplicy Potockich w katedrze krakowskiej według projektu prof. Nobilego. Pozostawił pamiętnik, chaotycznie spisany dopiero w 82. roku życia, a przez to w wielu szczegółach nieprawdziwy. Zmarł ok. 1895.

 

Jaworski Fr., Architekt i sługa Potockich, »Na Ziemi Naszej«, Lw. 1911, nr 10 i 11; Łoza St., Słownik architektów, W. 1917.

Józef Piotrowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Fryderyk Bauman

ok. 1760-70 - 1845 architekt
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Marian Dąbrowski

1878-09-27 - 1958-09-27
dziennikarz
 

Szymon Askenazy

1865-12-23 - 1935-06-22
historyk
 

Władysław Stesłowicz

1867-06-09 - 1 poł. 1940
prawnik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Adam Tymoteusz Piotrowski

1867-01-24 - 1935-04-24
ginekolog
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.