INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Kłobukowski  

 
 
1872 - 1925
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kłobukowski Antoni, pseud. Kędzior, Kułakowski (1872–1925), odlewacz, działacz robotniczy. Ur. w Warszawie, syn Edwarda i Marii Strzałkowskiej. Pod wpływem brata Andrzeja zorganizował w r. 1893 kółko samoobrony robotniczej Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), które miało za zadanie karanie prowokatorów-szpicli, denuncjatorów itp. Dn. 10 X 1893 r. dokonał napadu na prześladowcę robotników, majstra lakierniczego z fabryki «W. Gostyński, K. Januszkiewicz i Ska» Władysława Kaczorowskiego. W sierpniu 1896 r. napadł na prowodyra prowokatorów Czyżyka. W marcu 1897 r. padł z jego ręki (i Maksymiliana Walasińskiego) prowokator-szpicel Bronisław Zejdowski. K. został uwięziony w X pawilonie cytadeli warszawskiej. Przesiedział 9 miesięcy w śledztwie, następnie skazany wyrokiem na 18 miesięcy «Krestów» (więzienie w Petersburgu) i 3 lata zesłania do Tyflisu. Po powrocie do Królestwa podjął ponownie działalność w PPS. Pracował w Dzielnicy Wolskiej, w jego mieszkaniu przy ul. Towarowej odbywały się dzielnicowe zebrania. W r. 1908 pracował w fabryce Władysława Ambroziewicza, ale przez majstra fabrycznego S. Majewskiego został zadenuncjowany jako bojowiec PPS; mimo że rewizja nie dała żadnego wyniku, K. został aresztowany i osadzony w forcie Aleksieja. Po trzech miesiącach zwolniono go. Kontynuował działalność na podstawie nielegalnego paszportu na nazwisko Kułakowski. W czasie pierwszej wojny światowej i podczas rewolucji przebywał w Rosji. Po powrocie do kraju pracował nadal w PPS; wyjechał w Poznańskie i tam zginął tragicznie w r. 1925.

 

Księga życiorysów działaczy ruchu rewolucyjnego, Pod red. J. Cynarskiego-Krzesławskiego i A. Próchnika, W. 1939 I 24–5 (fot); – [Kulczycki L.] Mazowiecki M., Historia polskiego ruchu socjalistycznego w zaborze rosyjskim, Kr. 1903 s. 355; – Materiały do historii PPS i ruchu rewolucyjnego w zaborze rosyjskim, W. 1907 I 322; – „Kron. Ruchu Rewol. w Pol.” T. 2: 1936 s. 149, 151.

Andrzej Pilch

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.