INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bieńkowski Korwin Antoni (1760–1834), syn Wiktora, senator-kasztelan. Był członkiem Rządu dla Galicji w r. 1809. Dnia 19 VI 1810 r. został mianowany sędzią apelacyjnym Księstwa Warszawskiego. Obowiązki swoje zaczął pełnić dopiero w listopadzie t. r. Za Królestwa Kongresowego Rząd Tymczasowy mianował go sędzią najwyższej instancji. W r. 1816 ogłosił pracę pt. Uwagi nad moratorjum, w której przeciwstawia się w sposób ostry i zdecydowany przedłużeniu moratorjum. Z treści broszury okazuje się, że B. był przedstawicielem interesów tej części rolnictwa, która weszła na drogę gospodarki kapitalistycznej. Świadczy o tem i frazeologja tej interesującej książeczki. W r. 1818 został mianowany redaktorem Kodeksu Cywilnego. W nagrodę zasług otrzymał order św. Stanisława 2. klasy. Brał b. wybitny udział w dyskusji na temat prawa spadkowego i ogłosił szereg prac i przyczynków w tej sprawie. W r. 1825 został mianowany senatorem-kasztelanem. W czasie powstania listopadowego zasiadał w Sejmie i brał b. czynny udział w obradach. Podpisał akt o detronizacji Mikołaja. W dyskusji nad reformą włościańską wypowiedział się za pozostawieniem chłopu swobody w wyborze opłaty czynszu w pieniądzach, czy też w osepach lub robociźnie. W sprawie ofiary w srebrze na rzecz powstania bronił interesów średniej własności, domagając się znaczniejszego obciążenia wielkich kapitalistów. Zmarł w swym majątku Majdanie, niedaleko Stanisławowa, w Galicji 25 X 1834 r. Prace drukowane: Mowa przy obchodzie pogrzebowym Tomasza Wawrzeckiego (W. 1816); Rozbiór dzieła pt. Upominek pogrobowy ś. p. Kazimierza Pliszki, Podlasianina (W. 1828); Jurysta do przyjaciela o swojej metamorfozie względem sukcesji (W. 1829); Rozejmski, herbu Zgoda, o powszechnym pokoju (W. 1830); Uwagi nad moratorjum (W. 1816); Odpowiedź na krytykę pisma, ogłoszonego pt. Rozejmski etc. (1830).

 

Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, skorowidze uczestników powstania; Komisja Rządowa Sprawiedliwości, nr 1232; »Kur. Warsz.« 1834; Rostworowski, Diarjusz sejmu 1830/31; Uruski; Suligowski A., Bibljografja prawnicza XIX i XX w.

Maksymiljan Meloch

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Jerzy Samuel Bandtkie

1768-11-24 - 1835-06-11
historyk
 

August Cieszkowski

1814-09-12 - 1894-03-12
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jerzy Soroka h. Leliwa

ok. 1750 - październik lub listopad 1831
dworzanin księcia
 

Józef Oleszkiewicz

1777 - 1830-10-05
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.