INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Antoni Laub (Laube, de Laube)      Antoni Laub, wizerunek na podstawie akwaforty Kajetana Wincentego Kielisińskiego z 1838 r.

Antoni Laub (Laube, de Laube)  

 
 
1792 - 1843-02-07
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Laub (Laube, de Laube) Antoni (1792–1843), miniaturzysta i portrecista lwowski. Ur. w r. 1792 w Winnikach koło Lwowa (wg rozpowszechnionej błędnej wersji ur. w r. 1788 we Lwowie). Pochodził z rodziny węgierskiej, a osiedlił się we Lwowie, gdzie odebrał wykształcenie malarskie u J. Buisseta, J. Klimesza i na pewno K. Schweikarta. L., oprócz działalności malarskiej, trudnił się udzielaniem lekcji rysunków wśród zamożniejszych rodzin lwowskich. Przestając z ziemiaństwem galicyjskim, był w bliskim kontakcie z G. Pawlikowskim, u którego bywał w Medyce, m. in. w r. 1831, wraz z A. Langem. W r. 1833 (3 V) L. został mianowany członkiem Tow. Naukowego Ossolineum. Stykał się również z głuchoniemym malarzem i pamiętnikarzem F. K. Prekiem (14 VI 1838), który chwalił wdzięk jego portretów, ale odmawiał im większego podobieństwa do modelu. L. był zbieraczem obrazów i rycin, którymi także handlował. W r. 1837 wystawił w ratuszu we Lwowie 105 obrazów, wśród których zapewne większość nie była jego dziełem, lecz pochodziła z posiadanej kolekcji.

L. malował miniatury i rysował portrety (litografowane z kolei w zakładzie P. Pillera), m. in. Jacka i Aleksandra Fredrów, aktorki Leontyny Żuczkowskiej-Halpertowej, Jana Batowskiego, Ludwika Małachowskiego, ks. Jana Ławrowskiego i in. W czasopismach reprodukowano miniaturowe podobizny: Piotra Pillera, Józefy i Teodora Jaworskich, Wincentego Hausnera oraz Brezowej. W „Czasopiśmie Naukowym Księgozbioru Publicznego im. Ossolińskich” z r. 1830 umieścił L. podobiznę Marceli z Bielskich Worcellowej. Prace L-a były pokazane na Wystawie Retrospektywnej w r. 1898 w Warszawie (akwarelowy portret Adama Potockiego) i w r. 1912 we Lwowie (17 prac, głównie miniatur). Przeważająca ilość dzieł L-a jest w posiadaniu prywatnym. Muzeum Narodowe w Krakowie przechowuje miniaturowy Portret młodej kobiety i siedem portretów litografowanych, Biblioteka Ossolineum we Wrocławiu posiada cztery miniatury (trzy tyczące rodziny Witosławskich) oraz dziewięć rysunków, Muzeum w Rzeszowie ma akwarelowy portret sióstr Straszewskich, Muzeum Wnętrz Zabytkowych w Pszczynie miniaturową podobiznę Józefy Babeckiej z Olszewskich; w Galerii Narodowej m. Lwowa znajdował się miniaturowy Portret damy. Miniatury portretowe L-a, choć zalecają się kolorem i biegłością wykonania, są na ogół jednostajne i mało zróżnicowane. L. zmarł na apopleksję 7 II 1843 r. we Lwowie (dotąd podawano mylnie r. 1842) i został pochowany na cmentarzu Łyczakowskim. Był ożeniony z Polką. Po śmierci L-a sprzedano wiele obrazów z jego zbioru, a resztę wywiozła do Pragi wdowa po artyście.

 

Grajewski, Bibliografia ilustracyj; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler; Wurzbach, Biogr. Lexikon; Krótkie wzmianki o nieżyjących malarzach polskich na Wystawie Retrospektywnej, W. 1898; Antoniewicz Bołoz J., Katalog Wystawy Sztuki Polskiej od roku 1764–1886, Lw. 1894; Bachowski W., Treter M., Wystawa miniatur i sylwetek, Lw. 1912; Buczkowski K., Przeorska-Exnerowa Z., Wystawa miniatur na tle pałacu hr. Pusłowskich, Kr. 1939; Grońska M., Ochońska M., Zbiory Pawlikowskich. Katalog, Wr. 1960; Güttler J., Sto lat malarstwa lwowskiego 1790–1890, Lw. 1937; Kraszewski J. I., Catalogue d’une collection iconographique polonaise, Dresde 1865; Pamiętnik wystawy miniatur oraz tkanin i haftów, W. 1912; Swieykowski E., Miniatury, Kr. 1912; Zarewicz S., Katalog wystawy starych mistrzów lwowskich, Lw. 1924; – Kopera, Dzieje malarstwa; Mycielski J., Sto lat dziejów malarstwa w Polsce, Kr. 1896 s. 150, 152; Opałek M., Litografia lwowska, Wr. 1958; tenże, Zapomniane palety, Lw. 1932 s. 2, 5, 18; – Prek F. K., Czasy i ludzie, Wr. 1959; – „Gaz. Lwow.” 1843 nr 18 s. 116–7 (nekrolog), nr 21 dod. s. 458 (Spis osób we Lwowie zmarłych); – AGAD: Arch. Publiczne Potockich 290 (listy L-a do A. Potockiego); B. Nauk. Ukraińskiej Akad. Nauk we Lw.: Arch. Zakł. Narod. im. Ossol. (Akta 1832 poz. 82); B. Ossol.: Lwów – cmentarz Łyczakowski, inw. fot. 6658 (nagrobek), Pawlikowski G., rkp. 174 k. 329 i 753.

Michał Domański

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.