INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Antoni Leparski     

Antoni Leparski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Leparski Antoni (1874–1944), lekarz weterynarii, działacz gospodarczy, publicysta ekonomiczny. Ur. 10 IV w pow. Poniewież w gub. kowieńskiej. Był synem Józefa i Eugenii z Honwattów. Ukończył Szkołę Rolną w Poniewieżu i Dyneburgu, Instytut Weterynaryjny w Charkowie oraz kursy: bakteriologii, mięsoznawstwa i chłodnictwa w Petersburgu. W l. 1899–1914 L. pracował jako weterynarz, m. in. pełnił funkcję naczelnego lekarza weterynarii Okręgu Zaamurskiego Straży Pogranicznej. Równocześnie współpracował z Komitetem Chłodnictwa, był sekretarzem Rosyjskiej Izby Eksportowej, kierownikiem Biura Informacyjnego i zastępcą szefa Biura tejże Izby w Petersburgu. W l. 1904–5 uczestniczył w wojnie rosyjsko-japońskiej. W czasie pierwszej wojny światowej służył w armii rosyjskiej, pełniąc w l. 1914–5 m. in. obowiązki naczelnego lekarza weterynarii II Korpusu Gwardii. W okresie pobytu w Rosji L. zainicjował następujące przedsięwzięcia gospodarcze: towarzystwo akcyjne dla eksploatacji bydła w Mongolii (1911), zaopatrzenie w mięso budującej się amurskiej kolei żelaznej (1912), syndykat cebulowy (1913), fabrykę konserw mięsnych na Syberii (1915), wyprawę do Mongolii dla zakupu bydła dla armii (1915).

W r. 1919 L. powrócił do kraju. W l. 1921–4 wchodził w skład Korpusu Oficerów Lekarzy Weterynarzy i doszedł do rangi podpułkownika rezerwy. W r. 1924 został przeniesiony do pospolitego ruszenia. W l. 1919–23 pracował w Komendzie Okręgowego Szpitala Koni Okręgu I. W r. 1922 był radcą kolegialnym formacji ewidencji Wydziału Weterynarii Departamentu Zdrowia Min. Spraw Wojsk. Obok tego L. zajmował się pracą społeczną. W l. 1919–22 był członkiem Naczelnego Komitetu i szefem Wydziału Samopomocy Społecznej Konfederacji Polskiej, członkiem Rady Ligi Obrony Ojczyzny, Rady Nadzorczej Tow. Rozwoju Życia Narodowego w Polsce. W l. 1923–39 należał do Tow. Szkół Pracy i był członkiem założycielem Tow. Wiedzy i Przyrody.

W Petersburgu L. wydał prace z zakresu przemysłu mięsnego w Rosji i na Dalekim Wschodzie, o chowie bydła mięsnego w Mongolii, o transporcie kolejowym bydła i mięsa i in. W Polsce ogłosił drukiem: Widmo bolszewizmu, Jak zbudować Polskę silną i szczęśliwą (W. 1920), Kwestia walutowa, zagadnienie skarbowości i program gospodarczy Polski (W. 1921), Na błędnej drodze. Rzecz z powodu ustawy o parcelacji i osadnictwie (W. 1925), Moralna odbudowa narodu. Projekt organizacji (Łomża 1925), Kryzys gospodarczy a ludzie pracy (W. 1932), Chłodnictwo w gospodarstwie narodowem Polski (O pozytywny program gospodarczy), (W. 1930). Ponadto L. złożył rządowi polskiemu następujące memoriały i projekty: Europa wobec niebezpieczeństwa zarazy morowej na bydło, Zagadnienia aprowizacyjne, Projekt zrealizowania za pośrednictwem loterii państwowej pożyczki budowlanej.

Ożeniony z Wojciechowską, był bezdzietny. Zginął rozstrzelany na terenie Teatru Wielkiego w Warszawie w czasie powstania 1944 r.

 

Rocznik oficerski, W. 1923, 1924 s. 1257; – Centr. Arch. Wojsk.: Akta personalne L-ego, 2898; – Informacje ustne W. Wilbikowej.

Zofia Grodek

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.