INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Kotas      Jan Kotas - fot. w: Nowości Illustrowane, rok V, nr 44, Kraków 31 X 1908, s. 13 - w zbiorach BJ - sygn.: 7621 IV czas. - plik z jbc.bj.uj.edu.pl - upscaled with iloveimg.com - koloryzacja: AI (palette.fm, filtr Twilight Blush).

Jan Kotas  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kotas Jan (1878–1954), nauczyciel, działacz oświatowy i społeczny na Śląsku Cieszyńskim. Ur. 15 VII w Cieszynie, był synem Pawła, chałupnika «na Brandysie», i Anny ze Śniegoniów. W r. 1898 ukończył w Cieszynie niemieckie seminarium nauczycielskie. W tym czasie należał do tajnego towarzystwa studenckiego «Jedność», którego przez pewien czas był przewodniczącym. Jako młody nauczyciel przyczynił się do założenia stowarzyszenia oświatowego o takiej samej nazwie, które na przełomie wieku działało w powiecie frysztackim. Pozostawił też jedyną obszerniejszą wiadomość o owej drugiej «Jedności», ogłaszając w r. 1909 w „Przewodniku Oświatowym” Tow. Szkoły Ludowej (T. 9: 1909 nr 6 s. 272–5) Wspomnienie o „Jedności”. Pracował jako nauczyciel w pow. frysztackim, zrazu w szkołach ludowych w Pudlowie i Dąbrowie, potem w szkole wydziałowej w Dąbrowie. W l. 1910–2 był kierownikiem założonej przez TSL szkoły ludowej w Jaworzu Średnim (pow. Bielsko), po czym powrócił do szkoły wydziałowej w Dąbrowie. Już w r. 1901 wszedł do zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego na Śląsku, przez kilka lat był jego sekretarzem, potem przedstawicielem kółka frysztackiego. Kiedy «Jedność» połączyła się z Macierzą Szkolną, K. należał do zarządów jej kół (Gruszów, Orłowa.)
Członek grupy radykałów frysztackich (friedlowców), był jednym z wybitniejszych działaczy powstałego w r. 1906 na Śląsku Cieszyńskim Polskiego Stronnictwa Ludowego, a do r. 1920 działał w Polskim Zjednoczeniu Narodowym (PZN), zbliżonym do Narodowej Demokracji. Z ramienia PZN K. został członkiem Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego i pracował przez pewien czas w Komisji Szkolnej Rady. W Dąbrowie zastał go przewrót 1918 r., po którym przeniósł się na stałe do Polski i ożenił się z Niemką, wdową po cieszyńskim drukarzu Machaczku. Zmienił również zawód i przystąpił do jednej z węglowych spółek handlowych w Katowicach. Jesienią 1938 r. po zajęciu Zaolzia przez władze polskie, zamianowano go komisarycznym burmistrzem w Orłowej (pow. frysztacki). W r. 1939, po wybuchu wojny, został aresztowany przez Niemców w Cieszynie, ale żona spowodowała jego zwolnienie. Lata okupacji spędził w Krakowie. W r. 1945 przeniósł się do Cieszyna, a następnie ok. r. 1950 do Cieszyna Czeskiego, gdzie zmarł 9 V 1954 r.

Dąbrowski W., Kwestia cieszyńska. Zbiór dokumentów… 1918–1920, Kat. 1923 s. 6; Stalzer F., Schlesischer Schul- und Lehrer-Schematismus, Jägerndorf 1906; toż, z. r. 1912; Szczurek J., Z wielkich dni Śląska Cieszyńskiego, Cieszyn 1932 III 13–4; Wspomnienia Cieszyniaków, Zebrał i Oprac. L. Brożek, W. 1964; – Roczniki czasopism cieszyńskich: „Głosu Ludu Śląskiego”, „Miesięcznika Pedagogicznego”; – 10 listów K-a z lat 1901–1911 w sprawach „Jedności” do Kazimiery Królikowskiej we Lwowie; Relacje pamiętnikarskie Pawła Bobka i Jana Żebroka, (rkp.); – Informacje Adama Kubali i Jana Wilczka.
Ludwik Brożek

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.