INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Mamert Kulczycki  

 
 
1879-05-11 - 1962-09-06
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kulczycki Antoni Mamert (1879–1962), inżynier górniczy, geolog. Syn Maurelego i Marii z Chmielowskich, ziemian podolskich. Ur. 11 V w Makowie pod Kamieńcem Podolskim. Gimnazjum klasyczne ukończył w r. 1897, po czym wstąpił do Państwowego Uniwersytetu w Petersburgu, gdzie zdał trzy kursy na wydziale matematycznym. Następnie zapisał się na studia w Instytucie Górniczym w Petersburgu, uzyskując w r. 1912 z wyróżnieniem dyplom inżyniera górniczego. W okresie studiów należał do polskich organizacji studenckich w Petersburgu. Po studiach brał udział z ramienia Komitetu Geologicznego w ekspedycjach poszukujących złota na pograniczu rosyjsko-mongolskim, po czym pod kierownictwem W. Nikitina w Instytucie Górniczym w Petersburgu opracowywał zebrane w terenie materiały petrograficzne. W r. 1914 K. został powołany do pracy w Organizacji Robót Hydrogeologicznych podległej Min. Rolnictwa i Dóbr Państwowych w Rosji. Z ramienia tej instytucji prowadził badania w Azji Środkowej, a w sezonach jesienno-zimowych opracowywał materiały w Petersburgu. Później jako pracownik Oddziału Ulepszania Ziemi w Min. Rolnictwa kilkakrotnie uczestniczył w ekspedycjach badawczych na stepy Kazachstanu i w góry Tiań-Szań, zdobywając praktykę hydrogeologiczną i bogate zbiory petrograficzne. Po powrocie do Piotrogrodu przez pewien czas kierował pracami geologicznymi przy budowie zapór w Kraju Ołonieckim. W l. 1917–9, jako petrograf, zajmował się w Laboratorium Geologicznym Akademii Nauk systematycznym badaniem skał jako materiałów budowlanych. W r. 1920 K. zorganizował katedry krystalografii i hydrogeologii na Środkowo-Azjatyckim Uniwersytecie Państwowym w Taszkiencie, gdzie w l. 1920–5 wykładał te przedmioty. W terenie zajmował się przeważnie problematyką hydrogeologiczną w okolicy Taszkientu i Samarkandy. W okresie pracy pedagogicznej napisał podręcznik krystalografii (w rkp.). Uczestniczył w pracach Tow. Naukowego w Taszkiencie.

W r. 1925 K. wraz z rodziną przyjechał do Polski. Przez pewien czas był inżynierem w kopalniach węgla na Górnym Śląsku i soli w Kałuszu. Później pracował jako hydrogeolog w firmie M. Łempicki i Spółka, prowadząc m. in. wiercenia głębokie w Ciechocinku dla potrzeb tamtejszego Zakładu Zdrojowego. W r. 1933 powołany został jako inspektor techniczny do Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Warszawie w związku z rozpoczęciem prac przy budowie metra. W instytucji tej pracował do r. 1949, kiedy przeszedł na emeryturę. W okresie międzywojennym należał do Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), gdzie współpracował z M. Michałowiczem (później profesorem). Po ostatniej wojnie był aktywnym członkiem władz Polskiego Tow. Miłośników Nauk o Ziemi. Należał także do Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT). Zmarł 6 IX 1962 r. w Warszawie. Od r. 1917 K. ożeniony był z paleontologiem Zinaidą Kulczycką z Gorizdrów (zob.). Miał córkę Annę, lekarza, i syna Juliana, paleontologa.

 

Vjalov O. S., Pamjati Z. F. Gorizdro-Kulčyckoj (1884–1949), „Geologičeskij Sbornik Lvovskogo Geologičeskogo Obščestva” (Lw.) 1956 nr 2–3 s. 337–42; tenże, Prace geologiczne rodziny Kulczyckich w Środkowej Azji i w Polsce, w: Historia rosyjsko-polskich kontaktów w dziedzinie geologii i geografii, W. 1969 s. 69–72; – Arch. Muz. Ziemi: Teczka biograficzna pt. Kulczycki Antoni, z biogramem pióra T. Wiśniowskiego na podstawie informacji K. Bohdanowicza (dane do r. 1919) oraz z odpisem autobiografii (oryginał w zbiorach rodziny), Teczka biograficzna pt. Kulczycka Zinaida z mszp. jej życiorysu napisanym przez K-ego w r. 1949; – Informacje córki Anny.

Zbigniew J. Wójcik

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Henryk Mikołaj Górecki

1933-12-06 - 2010-11-12
kompozytor
 

Antoni Kamieński

1878-06-13 - 1942
polityk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Maykowski

1880-06-18 - 1961-03-29
pedagog
 

Jerzy Jakub Michalski

1870-03-18 - 1956-11-24
minister skarbu
 

Witold Hulewicz

1895-11-26 - 1941-06-12
literat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.