INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Antoni Reutt     
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Reutt Antoni (1861–1917), oficer wojsk rosyjskich, dowódca Legionu Puławskiego. Ur. 19 III w majątku Tadulin, w gminie Ułła, w powiecie połockim, był synem Stanisława, właściciela Tadulina, i Anny z Jankowskich.

Jako oficer armii rosyjskiej pełnił R. służbę w Sumach na Ukrainie. Ok. 1902 r. został przeniesiony na Daleki Wschód, a następnie był uczestnikiem wojny rosyjsko-japońskiej w stopniu sztabskapitana albo rotmistrza. W okresie poprzedzającym wybuch pierwszej wojny światowej służył w formacji dragonów na Ukrainie, a po mobilizacji w wojskach Frontu Południowo-Zachodniego jako podpułkownik. Na początku stycznia 1915 wystąpił z prośbą o przeniesienie do polskich oddziałów ochotniczych, organizowanych przy armii rosyjskiej z inicjatywy Witolda Gorczyńskiego, i uzyskał na to zgodę 13 I 1915. W dn. 17 I 1915 objął stanowisko dowódcy Legionu Puławskiego (739 Nowoaleksandryjskiej Drużyny Pospolitego Ruszenia). Dn. 20 III t. r. wyjechał z Legionem Puławskim z Puław do Chełma, a następnie, po zmianie decyzji przez dowództwo wojsk rosyjskich, został skierowany na czele legionu za Wisłę i 24 III 1915 przybył do Końskich, gdzie legion został przydzielony do brygady gen. Józefa Leśniewskiego w Moskiewskim Korpusie Grenadierów. Dn. 28 III 1915 R. towarzyszył dowódcy korpusu podczas przeglądu Legionu Puławskiego w Rudzie Malenieckiej, a następnie od 24 IV 1915 dowodził legionem na pozycjach pod wsią koło Fałkowa. W dn. 9 V 1915 został odwołany wraz z legionem z pierwszej linii do wsi Wyszyna Machrowska, a następnie 15 i 16 V 1915 kierował odwrotem nad rzekę Iłżankę. W nocy z 19 na 20 V 1915 pod Pakosławiem R. prowadził osobiście do ataku na bagnety dwie kompanie Legionu Puławskiego. Był tam raniony w rękę i odjechał do szpitala.

Jako dowódca polskiego oddziału ochotniczego R. nie cieszył się zaufaniem dowództwa rosyjskiego i do legionu już nie wrócił. Po odzyskaniu zdrowia został skierowany na inne stanowisko i prawdopodobnie służył w formacjach garnizonu piotrogrodzkiego. Podczas pełnienia służby frontowej doznał kontuzji głowy i przebywał w jednym z wojskowych szpitali Piotrogrodu. Tu, wskutek upadku na korytarzu, zmarł w r. 1917. Został pochowany na cmentarzu w Piotrogrodzie. Był odznaczony pośmiertnie Krzyżem Walecznych (1922), Złotym Krzyżem Zasługi (1926), i Medalem Niepodległości (1932).

W małżeństwie z Leonildą Czerkasówną, miał R. pięcioro dzieci; córki: Zofię, Marię zamężną Piotrowską (zm. w Sopocie 13 XI 1983) i Helenę, zamężną Tymieniecką, która przed drugą wojną światową występowała w rozgłośni katowickiej Polskiego Radia podczas audycji dla dzieci jako «Ciocia Hela», a także dwóch synów, z których Paweł zmarł w Sopocie w latach siedemdziesiątych.

 

Fot. zbiorowa w: Dziesięciolecie Polski Odrodzonej; – Bagiński H., Wojsko Polskie na Wschodzie 1914–1920, W. 1921 s. 17 (fot.), 18, 23, 30; Historia I Legionu Polskiego, Kijów 1917; Rządkowski J., Pierwszy Legion Puławski, W. 1925 s. 23; Wrzosek M., Polskie formacje wojskowe podczas pierwszej wojny światowej, Białystok 1977 s. 112, 114; – CAW: Akta Komitetu Krzyża Walecznych, t. 100–599, Akta Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości, t. 71; – Informacje Adolfa Gozdawy-Reutta z W.

Mieczysław Wrzosek

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.