INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Tomasz Ławrynowicz (Łaurynowicz) h. Białynia  

 
 
1750-12-20 - po 1796
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ławrynowicz (Łaurynowicz) Antoni Tomasz h. Białynia (1750 – po 1796), ksiądz, pedagog, bajkopisarz. Ur. 20 XII w żmudzkiej rodzinie Ławrynowiczów z Poszyl (przydomek Poszylscy). Był synem Józefa i Barbary z Dowsinów. Kształcił się w kolegium jezuickim w Poszawszu na Żmudzi. Dn. 21 VIII 1766, po ukończeniu klasy poetyki, wstąpił do jezuitów. W zakonie odbył dwuletni nowicjat w Wilnie, roczne studium retoryki i trzyletnie studia filozoficzne w Akademii Wileńskiej (1769/70–1771/2). W chwili kasaty jezuitów był klerykiem i uczył w klasie gramatyki w jezuickim kolegium wileńskim (w r. szk. 1773/4). W latach następnych był nauczycielem Szkoły Wojewódzkiej w Mińsku, a od r. 1777 w Szkole Wil. Wtedy też najpewniej uzyskał w Akad. Wil. doktorat filozofii, ukończył teologię i otrzymał święcenia kapłańskie. Pod koniec lat osiemdziesiątych osiadł na probostwie w Puńsku koło Sejn. Miał być też kanonikiem inflanckim (po r. 1793?). Autor „Heraldyki” (Wielądko) w tomie wydanym w r. 1796 pisał o nim jako o «teraz żyjącym», wzmiankując jednocześnie o bracie Ł-a Kazimierzu jako o zmarłym bezpotomnie. Wg Bonieckiego, w l. 1800–2 miał być jezuitą w Witebsku, lecz informacja ta nie znajduje potwierdzenia źródłowego.

Do historii literatury wszedł Ł. jako autor zbiorku Pół kopy bajek, wydanego w Grodnie w r. 1789 i stanowiącego rzadkość biblioteczną. Kilkanaście bajek tego zbiorku przypomniał A. Łysakowski w druku bibliofilskim Bajki o książce wybrane z „Pół kopy bajek” Wilnianina A. T. Ł-a (Wil. 1931). Bajki poprzedza wierszowana przedmowa autorska skierowana do Jana Kleczkowskiego, podczaszego trockiego, z którego zachęty zbiorek powstał, stylizowana wg „Wstępu do bajek” I. Krasickiego. Na końcu każdego utworu cytowany jest morał zaczerpnięty z pism autorów starożytnych. Bajki Ł-a zawierają sporo rysów obyczajowych z 2 poł. XVIII w., choć konkretne aluzje do ówczesnych stosunków są w nich raczej rzadkie. Tematycznie eksploatują wątki Ezopa, La Fontaine’a, Desbillons’a, a nawet K. Opalińskiego (Wilk mnichem). Formalnie – śladem „Bajek i przypowieści” Krasickiego – reprezentują bajkę krótką (od 4 do 30 wersów), wyróżniają się różnorodnością miar wierszowych, nie stanowią wszakże wybitnego osiągnięcia literackiego (mała rytmiczność, nieporadność rymów, prowincjonalizmy językowe). Innym drukowanym pismem Ł-a była, znana tylko z notatki bibliograficznej, Mowa pogrzebowa wygłoszona w Sejnach podczas pogrzebu Róży z Platerów Strutyńskiej (Grodno 1793).

Od osoby Ł-a, bajkopisarza, odróżnić należy Antoniego Ławrynowicza, rodem z ekonomii szawelskiej, doktora medycyny w r. 1797, ucznia J. E. Giliberta w grodzieńskiej Królewskiej Szkole Lekarskiej i (od 1781) w Szkole Głównej W. Ks. Lit. (błędnie utożsamianych przez Estreichera), oraz księdza Symeona Ławrynowicza (1766–1839), profesora Szkół Wydziałowych w Brześciu i Wilnie, zasłużonego prefekta Szkoły Wydziałowej w Kownie, korespondenta Jana Śniadeckiego, i od r. 1790 również doktora filozofii (utożsamianego hipotetycznie z bajkopisarzem przez Kolbuszowskiego).

 

Estreicher; Nowy Korbut (Oświecenie), V; Boniecki; Wielądko W., Heraldyka, czyli opisanie herbów…, W. 1796 IV; – Bieliński, Uniw. Wil., III 251; Chrzanowski I., (Wstęp do:) Biernat z Lublina, Ezop, Kr. 1910, Bibl. Pis. Pol., t. 55; Kolbuszewski K., A. T. Ł. Kartka z dziejów polskiego bajkopisarstwa XVIII w., „Pam. Liter.” R. 33: 1936; Załęski, Jezuici, IV; – Catalogus personarum et officiorum provinciae Lithuaniae S. J. za l. 1766/7, 1767/8, 1768/9, 1769/70, 1770/1, 1771/2, 1773/4, (druk. w Wil.); – Arch. Centr. S. J.: Lithuanica, 32 f. 84v. nr 65, f. 123 nr 57 (Catalogus 1. et 2. Domus Probationis Vilnensis a. 1767, Catalogus 1. Collegii Academici Vilnensis S. J. a. 1770); Arch. Prow. Mpol. T. J. w Kr.: Poplatek J., Udział b. jezuitów w Komisji Edukacji Narodowej (rkp.).

Elżbieta Aleksandrowska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.