INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Apolinary Garlicki     

Apolinary Garlicki  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Garlicki Apolinary (1872–1940), prof. gimn. i socjolog, urodził się 23 II w Czyszkach w pow. przemyskim jako syn Antoniego i Celestyny z Kropińskich. Ojciec z zawodu agronom był uczestnikiem powstania 1863 r.; po utracie wzroku zrezygnował z gospodarki i przeniósł się do Przemyśla; tam Apolinary w r. 1891 ukończył Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego. Studiując na Uniwersytecie Lwowskim historię i geografię, zarabiał na życie lekcjami i pracą w wydawnictwie książek szkolnych Ossolineum. Gorący patriota i w młodych latach narodowiec, uczestniczył w pamiętnej manifestacji studenckiej podczas karnawału (ok. r. 1895), kiedy to wniesiono na salę balową trumnę na znak żałoby narodowej; policja brutalnie interweniowała, były aresztowania, ale procesu demonstrantom nie wytoczono. Przez rok po ukończeniu studiów uczył w jednym z gimnazjów lwowskich, potem żył z guwernerki; znów nauczał kolejno w Rzeszowie i Sanoku, aż wrócił do Przemyśla (1907), już jako profesor. Począwszy od r. 1913 do 1922 pracował w przemyskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, gdzie był członkiem zarządu. W latach tych zapowiadał się obiecująco i imponował wymową, temperamentem, entuzjazmem oraz poetyckim, charakterystycznym wyglądem.

Choć historyk z wykształcenia, badań źródłowych nie prowadził; za to w r. 1917 ogłosił broszurę: Co to jest eugenika, a w r. 1924 zdobył się na duże dzieło z pogranicza socjologii i przyrodoznawstwa pt. Zagadnienia biologiczno-społeczne. Zwolennik teorii Darwina, w swych filozoficznych rozważaniach odrzucał jednak materializm, sprowadzając zgodnie z wyznawaną idealistyczną metafizyką całkowity byt do dwu substancji: materii i ducha. Od narodowców po trosze się oddalił i w r. 1928 przy silnym poparciu biurokracji zdobył mandat do sejmu jako członek BBWR, ale był w izbie bezczynny. W r. 1935 został senatorem, ale i teraz zawiódł pokładane w nim od młodości nadzieje. Zmarł przypuszczalnie we Lwowie w r. 1940.

 

Akty personalne w Gimn. im. Słowackiego w Przemyślu; informacje osobiste brata G-go Stanisława, Stan. Rymara, p. Heleny Robliczkowej oraz malarki Stefanii Jacyszyn. Stenogram sejmu 1928–30.

Red.

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.