INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Arnold  

 
 
pocz. XIV w. - 1378/1380
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Arnold († 1380?), opat benedyktyński klasztoru św. Wojciecha na grodzie płockim około r. 1367–1379. Czynny i gospodarny, dostał w r. 1367 od Ziemowita, księcia mazow., prawo niemieckie dla wsi Darnowa koło miasteczka Mogielnicy i młyna w Darnowie. W r. 1379 zawiera ugodę z Dobiesławem, biskupem płockim, względem młynów na Skrwie (Strkwie w w. XIV), biskupiego (Ryszów młyn w Biskupicach) i opackiego w Cieszewie. Jego notarjuszem był w r. 1374 Wilhelm. Za staraniem A. mieszczanin rawski Mikołaj Pączka (czy też Paczantka) uposażył hojnie w r. 1374 nowy szpital św. Ducha w Rawie, co potwierdził książę mazow. Ziemowit, a probostwo szpitalne, istniejące do początku w. XIX, erygował i oddał benedyktynom płockim w r. 1379 Jan Bodzanta, arcybp gnieźnieński. A. był w dobrych stosunkach z księciem mazow. Ziemowitem Trojdenowiczem i brał udział w r. 1378 w promowaniu jego syna na probostwo kapitulne płockie. W r. 1378 uposażył A. nowozałożoną parafję we wsi opackiej Wyśmierzycach nad Pilicą, którą tegoż roku 9 XI erygował arcybp Bodzanta. Umarł A. zapewne w początku 1380 r., gdyż 2 II 1380 występuje już jego następca Wacław.

 

Lubomirski, Kodeks mazow., W. 1862, s. 88 i 93; Kodeks dypl. Wielkopol., nr 1700; ponadto materjały rękopiśmienne w Archiwum Diecezjalnem w Płocku.                            

Ks. Władysław Mąkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.