INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Arnold  

 
 
pocz. XIV w. - 1378/1380
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Arnold († 1380?), opat benedyktyński klasztoru św. Wojciecha na grodzie płockim około r. 1367–1379. Czynny i gospodarny, dostał w r. 1367 od Ziemowita, księcia mazow., prawo niemieckie dla wsi Darnowa koło miasteczka Mogielnicy i młyna w Darnowie. W r. 1379 zawiera ugodę z Dobiesławem, biskupem płockim, względem młynów na Skrwie (Strkwie w w. XIV), biskupiego (Ryszów młyn w Biskupicach) i opackiego w Cieszewie. Jego notarjuszem był w r. 1374 Wilhelm. Za staraniem A. mieszczanin rawski Mikołaj Pączka (czy też Paczantka) uposażył hojnie w r. 1374 nowy szpital św. Ducha w Rawie, co potwierdził książę mazow. Ziemowit, a probostwo szpitalne, istniejące do początku w. XIX, erygował i oddał benedyktynom płockim w r. 1379 Jan Bodzanta, arcybp gnieźnieński. A. był w dobrych stosunkach z księciem mazow. Ziemowitem Trojdenowiczem i brał udział w r. 1378 w promowaniu jego syna na probostwo kapitulne płockie. W r. 1378 uposażył A. nowozałożoną parafję we wsi opackiej Wyśmierzycach nad Pilicą, którą tegoż roku 9 XI erygował arcybp Bodzanta. Umarł A. zapewne w początku 1380 r., gdyż 2 II 1380 występuje już jego następca Wacław.

 

Lubomirski, Kodeks mazow., W. 1862, s. 88 i 93; Kodeks dypl. Wielkopol., nr 1700; ponadto materjały rękopiśmienne w Archiwum Diecezjalnem w Płocku.                            

Ks. Władysław Mąkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Elżbieta Pomorska

po 1345 roku - 1393-02-14
żona cesarza Karola IV
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Maciej z Wąsoszy h. Pałuka

brak danych - przed 27 lutego 1424
wojewoda kaliski
 

Marcin Baryczka

brak danych - 1349-12-13
kaznodzieja
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.