INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Beniamin Zaremba      wzmianka o Beniaminie, Woj. Poznańskim - dokument Przemysła II dla Bogusława z Ujścia - Kalisz 1284, 6 października - Fund. Czart., 59 Perg. - źródło kopii cyfrowej:: POLONA.pl - rubrykacja iPSB.

Beniamin Zaremba  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Benjamin († po r. 1296), z wielkopolskiego rycerskiego rodu Zarębów, w r. 1269 pojawia się po raz pierwszy w Kruszwicy przy boku ks. Bolesława Pobożnego jako kasztelan międzyrzecki, w r. 1276 piastuje godność wojewody poznańskiego w dzielnicy Przemysła II, a następnie w zjednoczonem przez tegoż księcia księstwie wielkopolskiem, oraz za jego krótkich rządów królewskich, poczem po śmierci Przemysła II zatrzymał swój urząd przy boku Władysława Łokietka w r. 1296, z czego widać, że był przeciwnikiem rządów Henryka Głogowczyka w Wielkopolsce. Jako wojewoda pozn. uczestniczył B. w wielu aktach politycznych wielkiej doniosłości, jak np. w r. 1282 przy przekazaniu Pomorza gdańskiego przez Mszczuja Przemysłowi II w Kępnie lub przy ugodzie krzywińskiej Łokietka z Głogowczykami w r. 1296. Wplątany w spisek Zarębów na rzecz Henryka Probusa w r. 1285 lub też może tylko podejrzewany o zmowę z Sędziwojem, który wydał księciu wrocławskiemu gród kaliski, został B. wraz z Sędziwojem uwięziony, lecz wnet potem przywrócony do godności wojewody pozn., odebranej mu przelotnie w r. 1285 na rzecz woj. Tomisława.

Około r. 1278 wyposażył ośmiu wsiami Cystersów z Paradyża celem założenia przez nich filjalnego klasztoru w Wieleniu. Fundację tę zatwierdzili w r. 1278 obaj ówcześni książęta wielkopolscy, Bolesław Pobożny i bratanek jego Przemysł II, dodając od siebie rozległe przywileje, zaś w r. 1290 ponownie sam Przemysł II.

Umarł B. po r. 1296. Syn jego również Benjamin, kasztelan gnieźnieński, został w r. 1354 zamordowany przez Maćka Borkowicza i paru członków jego konfederacji.

 

Kod. dypl. wielkopolski, I–IV (wedle indeksu); Cod. Pol., I–II; Długosz, Historja, II 480; Mon. Pol. hist., II 850.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław I Łokietek

1260-1261 - 1333-03-02
król Polski
 

Bolesław Wstydliwy

1226-06-21 - 1279-12-07
książę krakowski
 

Władysław Laskonogi

między 1161 a 1166 - 1231-11-03
książę wielkopolski
 

Witelon (Vitelo, Witelo)

około 1230 - około 1280
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Sowiec ze Szczawina

brak danych - po 1329 a przed 1346
kasztelan dobrzyński
 

Piotr Stoszowic h. Stosz

2 poł. XIII w. - 1 poł. XIV w.
kasztelan Nowego Miru
 

Jakub Świnka

okolo polowy XIII w. - 1314-03-04
arcybiskup gnieźnieński
 

Czesław (Odrowąż)

ost. ćwierć XII w. - 1242-07-15
błogosławiony
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.