INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bernard  

 
 
brak danych - ok. 1390
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bernard łac. arcbp halicki, († ok. 1390). Skąd pochodził, niewiadomo. Literatura późniejsza poczytuje go za szlachcica polskiego, h. Koźlerogi lub Jelita, co źródłowo stwierdzić się nie da. Nieznaną jest również ani jego przeszłość, ani data uzyskania urzędu arcybiskupiego. Jego poprzednik Maciej występuje w dokumentach jeszcze w październiku 1380, więc B. najwcześniej w r. 1381 mógł objąć arcybiskupstwo halickie. Lecz w aktach ówczesnych imię jego pojawia się dopiero w listopadzie 1385, a najstarszy jego datowany dokument pochodzi z 24 VI 1386. Godność swą uzyskał za wpływem dworu węgierskiego, może na zalecenie ks. Władysława Opolskiego. Przebywał głównie we Lwowie, a swą letnią rezydencję miał w Kąkolnikach. Po objęciu rządów Czerwonej Rusi przez królową Jadwigę w r. 1387 opuścił swoją diecezję na czas dłuższy. Jako arcybiskup nadał odpusty kościołowi dominikanów lwowskich i poręczył ich przywileje, a także wziął w obronę ich prawa, jak również prawa franciszkanów, do sprawowania sakramentów. Pozatem jednak brak jakichkolwiek innych śladów jego wydatniejszej pasterskiej działalności, natomiast dochowały się tylko wiadomości o różnych sporach i procesach, które namiętnie prowadził czyto z miastem Lwowem o dom w rynku, czy z biskupem przemyskim o granice diecezji, czy wreszcie z dominikanami lwowskimi o pogrzebanie wyklętego przez siebie ziemianina. Najbardziej gorszącym był jego zatarg z miastem Lwowem, powstały jeszcze prawdopodobnie w r. 1384. Arcybiskup nękał miasto klątwą i interdyktem, nawiązaną ugodę zerwał, a rozpoczęty proces w tej sprawie, który się oparł o Stolicę Apostolską, przewlekał, nie jawiąc się wcale na terminach sądowych, wyznaczonych przez delegatów papieskich, naprzód legata kardynała Dymitra, arcybiskupa ostrzychomskiego, a następnie biskupa przemyskiego Eryka. Wskutek tego został przez nich wyklęty, zawieszony w urzędzie i pobieraniu dochodów, a króla wezwano o pomoc władzy świeckiej przeciw opornemu arcybiskupowi. Ostatnie orzeczenie tej treści wydał biskup Eryk 22 XII 1390. B. stał wtedy u schyłku swego życia, zmarł bowiem albo jeszcze w ostatnich dniach r. 1390, albo w początku 1391, gdyż jego następca Jakób został już 27 VI 1391 zamianowany.

 

Abraham W., Powstanie organizacji kościoła łacińskiego na Rusi, Lw. 1904, 308–311; tenże, Jakób Strepa, arcybiskup halicki, Kr. 1908, dodatki nr I i V; tenże, Początki arcybiskupstwa łacińskiego we Lwowie, Lw. 1909, 17–22.

Władysław Abraham

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Kazimierz III Wielki

1310-04-30 - 1370-11-05
król Polski
 

Mikołaj Trąba h. Trąby

około 1358 - 1422-12-04
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.