INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Piotr z Żernik     

Piotr z Żernik  

 
 
brak danych - 1445
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piotr z Żernik zapewne h. Dryja (zm. 1445), kasztelan kaliski. Pisał się z Żernik koło Janowca w pow. kcyńskim. W r. 1410 lub w 1411 P. otrzymał urząd chorążego kaliskiego. Jako chorąży zasiadał często na sądach, szczególnie w Gnieźnie, jak również i w innych siedzibach powiatów woj. kaliskiego. Uczestniczył też dość często w sądach rozjemczych. Latem 1428 postąpił na kasztelanię kaliską. Jako kasztelan bywał nadal na sądach, świadkował na przywileju i gwarancjach jedlneńskich (1430), gwarantował akt nadania W. Księstwa Lit. Zygmuntowi Kiejstutowiczowi (1434) i dokument pokoju brzeskiego podpisanego z Krzyżakami w r. 1435.

Oprócz Żernik (mających w 1. poł. XV w. status miasteczka) P. posiadał wsie: Gozdanin koło Gębic, Karniszewo koło Kłecka (w r. 1413 toczył spory o tamtejsze dziesięciny), wreszcie części w Łopiennie (w r. 1443 sprzedał tam 4,5 łana, a w r. 1445 sprzedał czynsz z dalszych 2 łanów). O niewysokiej kondycji majątkowej P-a świadczy też zapis w r. 1438 posagu i wiana nie znanej nam bliżej żonie – Marcie: 100 kóp groszy oprawionych na Karniszewie, częściach w Łopiennie, dwu jatkach w Żernikach i trzeciej miarze z młyna Brzoza.

P. zmarł wiosną 1445, jego córka Małgorzata wyszła przed r. 1456 za późniejszego kanclerza kor. Jakuba Dembińskiego (zob.). Synami P-a byli Jan (w r. 1463 tenutariusz Ujścia) i Andrzej, dziedziczący potem w Żernikach, a może także i Mikołaj, syn Piotra z Żernik, zapisany w r. 1422 na Uniw. Krak. Córka (wnuczka?) Jana – Małgorzata – wydana za mąż za Wojciecha Padniewskiego, była matką późniejszego bpa krakowskiego Filipa Padniewskiego (zob.).

 

Paprocki, s. 308 (błędna informacja o Padniewskiej); Gąsiorowski, Urzędnicy wpol.; – Kiryk F., Jakub z Dębna na tle wewnętrznej i zagranicznej polityki Kazimierza Jagiellończyka, Wr. 1967 s. 55; – Acta capitulorum, I, II; Akta Unii; Album stud. Univ. Crac., I 54; Cod. epist. saec. XV, II; Cod. Pol., I 176; Kod. Wpol., V; Łaski, Liber benef., I 330; Wielkopolskie roty sądowe XIV–XV wieku, Wyd. H. Kowalewicz i W. Kuraszkiewicz, II nr 332, 432; Vol. leg., I 127; – Arch. Archidiec. w Gnieźnie: A Cons. A. 17, k. 119; Arch. Państw. w Kr.: Terr. Crac., t. 4 s. 110; Arch. Państw. w P.: księgi Poznań Gr. 1 k. 10, 90v., Poznań Gr. 2 k. 66, 97v., Poznań Gr. 13 k. 88v. (Padniewska), księga Kr. 1 k. 42; – Pracownia Słownika Hist.-Geogr. Średniowiecznej Polski IH PAN w P.: Kartoteka.

Antoni Gąsiorowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Filip Padniewski h. Nowina

1 poł. XVI w. - 1572-04-17 podkanclerzy koronny
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wincenty Kot h. Doliwa

około 1395 - 1448-08-14
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Maciej z Wąsoszy h. Pałuka

brak danych - przed 27 lutego 1424
wojewoda kaliski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.